Mały kotek sika

Witam Posiadam kocurka, który ma niecałe 3 miesiące (dokładnie 2,5). Co dzien o tej samej porze tj. w okolicach 22 lub 23 kotek sika jednorazowo na napotkaną miękką powierzchnię płaską np. dywan, poduszka itd. Problem ten nie jest nowy i kotek ma go od urodzenia. Nie wiem dlaczego. Co mam zrobić? Normalnie w ciągu dnia sika do kuwety a wieczorem zaczyna podlewać dywan. Co robic? P.S. Nic w domu nie uległo zmianie. Żwirek ten sam, jedzenie to samo itd Proszę o pomoc!!!

2, 5 miesięczny kocurek to bardzo młode stworzenie, które jeszcze nie ma nawyków. Wpływa na niego wiele czynników, ponieważ zwierzak dopiero poznaje świat. Stąd określenie, że problem " nie jest nowy" nie jest zbyt dobre. Prawdopodobnie wieczorem, kiedy wszyscy idą spać, zwierzę odczuwa większy lęk. Załatwianie się na miękką powierzchnię ( miłą i ciepłą) może kojarzyć mu się z matką, rodzinnym gniazdem itp. Nie ma informacji, jakie są relacje malucha z matką oraz czy z nią w ogóle przebywa, stąd mogę jedynie podejrzewać takie zachowanie. Proszę spróbować na noc postawić kuwetę w pomieszczeniu, gdzie kociak śpi ( nawet na dywanie, jeśli to jego ulubione miejsce). Wczesniej należałoby porządnie wymyć dywan, wyprac poduszki - aby kociak nie czuł zapachu odchodów. Jeśli załatwi się do kuwety, można stopniowo, co kilka nocy, przesuwać w inne, dogodniejsze dla domowników miejsce. Można także rozważyć przeniesienie kota na noc do innego pomieszczenia. Jeśli kociak zbojkotuje kuwetę i załatwi się obok, na dywanie, być może problem jest nieco innej natury - wtedy jednak trzeba będzie zmienic żwirek, dotychczasowe miejsce kuwety, spryskac ją kilkoma kroplami waleriany dla uatrakcyjnienia oraz postawić jedzenie w miejscu załatwiania się kota np na dywanie. Proszę jednak na początek rozważyć kwestię lęku.


Dane zanonimizowane
Odpowiedzi udzielił lekarz weterynarii, konsultant portalu vetopedia.
Uwaga! Porada internetowa nie zastąpi badania i nie można jej traktować jako diagnozy. Jedyny właściwy wynik i diagnozę moża otrzymać w gabinecie weterynaryjnym po dokładnym zbadaniu zwierzaka przez lekarza weterynarii.