Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Domek jeża

Jeże to niezwykle pożyteczne zwierzęta, zjadają ślimaki, węże, jaszczurki itd. Czyha na nich wielu naturalnych przeciwników, dlatego warto im pomóc i zapewnić schronienie.

Jerzy Gara z Kłodzka już 14 lat zajmuje się opieką nad chorymi lub poszkodowanymi jeżami z całej Polski. W ramach akcji “Domek dla jeża MegaZwierza” zorganizowanej przez firmę Tauron Polska Energia do jego ośrodka trafiło już 10 domków, stanowiących bezpieczne lokum dla zwierzaków.
“Domki mają wiele zastosowań. Mogą być wykorzystywane jako domki mieszkalne, ale równie dobrze jako karmniki. Trzeba tam codziennie wkładać pożywienie i sprzątać, bo jeże nie należą do czyścioszków. Fajnie współpracują z działkowcami, wyjadają pędraki, ślimaki i inne” - informuje Pan Jerzy w wywiadzie dla Radia Wrocław.

Według twórcy konstrukcji Piotra Gleńskiego, styrodur idealnie nadaje się do ich budowy. Domki mają kształt prostokąta. W celu zniechęcenia potencjalnych drapieżników, kotów, ptaków itp. wejście przypomina labirynt, przez który najprawdopodobniej nie będzie chciało im się przeciskać w pogoni za domownikiem.
“Nowoczesny materiał o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, nie nasiąka wilgocią, jest trwały w trudnych warunkach zimowych. Ta izolacja pomaga jeżom po prostu przetrwać, zwłaszcza młodym osobnikom. Tunel wejściowy ma chronić zwierzę przed atakiem drapieżnika” - dodaje.

Niedługo wsparcie otrzymają kolejne schroniska i ośrodki. Zaplanowano, iż w 2020 do użytku trafi ok. 100 nowych "mieszkań" dla jeży. Łukasz Zimnoch, rzecznik Taurona stwierdza:
“Staramy się promować, pokazywać. Jeżeli ktoś ma duży ogród i jeże często u niego bywają, może taki domek u siebie zbudować. Promujemy bezpieczeństwo i pomoc, tym kolczastym przyjaciołom, którzy maszerują przez miasta, wcinają wszystko to czego my nie chcemy oglądać”.
Firma pomaga także bocianom, przygotowując dla nich kosze i przenośne gniazda, aby zminimalizować zagrożenie wynikające z budowania przez ptaki siedlisk na słupach wysokiego napięcia.