2020-02-22 13:49

Konflikt fundacji z właścicielami zwierząt

Stowarzyszenie „Serce dla Magii” chciało odebrać konie i kozy z gospodarstwa w Kalinowicach Górnych.

Stowarzyszenie kontra gospodarze – starcie działaczy zajmujących się ratowaniem zwierząt z właścicielami czworonogów, rozegrało się 6 lutego w województwie dolnośląskim, w gminie Ziębice. Ok. godz. 16-tej, przedstawicielki „Serca dla Magii” wraz z pracownicą Urzędu Miejskiego w Ziębicach weszły na teren posesji i zażądały wydania 13 koni i kilku kóz. Według otrzymanych informacji, zwierzęta były zaniedbane i przetrzymywane w bardzo złych warunkach.

Właściciele kategorycznie odmówili przekazania zwierząt. Na miejsce sporu wezwano policję. Stowarzyszenie posiadało wcześniej zamówiony specjalny transport dla koni, aż z Wielkopolski, którego koszty musiałaby ponieść gmina. Kilkugodzinna dyskusja zakończyła się o godz. 20-tej przybyciem Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej z Ząbkowic Śląskich. Lekarze pokrzyżowali plany zabrania zwierząt, zaświadczając o ich dobrej kondycji fizycznej i właściwych warunkach hodowli nie zagrażających zdrowiu i życiu.

W konflikcie znajduje się sporo niedomówień i wzajemnych oskarżeń. Działaczki stowarzyszenia nie mogły ustalić numeru kontaktowego do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, czy Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich. Komplet danych jest ogólnie dostępny w sieci, w tym pod adresem Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Weterynarze uczulają na zachowanie czujności w podobnych sytuacjach. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, mogą one być odebrane tylko, gdy zaistnieją przypadki znęcania się, rażącego zaniedbania, niewłaściwego bytu, za ciasnych klatek, zagrożenia zdrowia i życia. Coraz częściej dochodzi do przejęcia zwierząt przez fundacje lub stowarzyszenia, z powodu złego utrzymania. W celu zasadności tych działań należy każdorazowo sprawdzić ich wiarygodność, powiadomić policję i lekarza weterynarii.

Sprawa jest w toku wyjaśnień. Stowarzyszenie „Serce dla Magii” działa od 20 stycznia 2020 roku, z siedzibą w województwie zachodniopomorskim. Poprosiliśmy założycieli o zajęcie stanowiska, które opublikujemy niezwłocznie po otrzymaniu. Zależy nam na przedstawieniu pełnej, obustronnej wersji wydarzeń.

Przeczytaj: Oświadczenie Stowarzyszenia serce dla Magii

data publikacji artykułu: 2020-02-22

Popularne teraz

Komentarze