Zdjęcie poglądowe
Uwaga, wysokie temperatury!
Sprawdź lokalną prognozę pogody

Wolontariusze zajmują się malutkimi jeżami!

We Wrocławiu zorganizowana została jednostka Ekostraży, jej wolontariusze opiekują się obecnie prawie 30 malutkimi jeżykami, które trafiły do nich z różnych miejsc. Maluszki bardzo dobrze się rozwijają, ale opieka nad nimi wymaga sporo zaangażowania, czasu i wiedzy.

Do Ekostraży jeże sierotki trafiły z Kłodzka, Rawicza i Wrocławia. Skrajnie wycieńczone i pozbawione opieki czułej mamy miały wyjątkowo małe szanse na przeżycie. Co się stało, że zostały osamotnione? Niestety coraz więcej jeży ginie w Polsce pod kołami samochodów i właśnie tak najprawdopodobniej one skończyły. Jeżyki bez pomocy człowieka nie umiałyby sobie poradzić i przeżyć. Maluchy bowiem nie posiadają ząbków i nie potrafią same zdobyć pożywienia. Ale dokarmiane i zaopiekowane przez wolontariuszy już po kilku dniach wyraźnie poczuły się lepiej.

Wszystkie wracają do zdrowia, rosną i nabierają sił. Podopiecznych Ekostraży pilnuje kilku opiekunów, jedna osoba nie poświęciłaby uwagi tylu maluchom. A wymagania jeżych dzieci są wysokie - przede wszystkim potrzebna jest im stała temperatura. Dlatego są umieszczone w specjalnych inkubatorach, które chronią je przed wychłodzeniem lub zbytnim rozgrzaniem. Aktualnie malce jedzą i śpią. Jeśli tylko się wybudzają natychmiast garną się do jedzenia. To jest czas wzmożonej pracy wolontariuszy.

Jeśli znajdziesz jeża, który wymaga pomocy koniecznie skontaktuj się z pobliskim schroniskiem lub fundacją, która na co dzień zajmuje się jeżami. Możesz także dokonywać wpłat na podane na ich stronach internetowych konta oraz wysyłać pożywienie dla jeży - idealnie sprawdza się na przykład kocia karma.