Pies boi się burzy

Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo intensywne zapachy powstałe w wyniku burzowej aury. Rozwinięciu się syndromu lęku przed burzą sprzyja często niewłaściwe postępowanie opiekunów, gdy widzą przerażonego pupila. Nie powinno się lekceważyć objawów lęku przed burzą, gdyż jest to dla zwierzęcia silne przeżycie, które może doprowadzić nawet do choroby (szczególnie u psów starszych).

Pies boi się burzy

Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo intensywne zapachy powstałe w wyniku burzowej aury. Rozwinięciu się syndromu lęku przed burzą sprzyja często niewłaściwe postępowanie opiekunów, gdy widzą przerażonego pupila. Nie powinno się lekceważyć objawów lęku przed burzą, gdyż jest to dla zwierzęcia silne przeżycie, które może doprowadzić nawet do choroby (szczególnie u psów starszych).

Objawy lęku przed burzą bardzo łatwo zaobserwować.
W reakcji na pierwsze oznaki burzy u psa mogą wystąpić następujące zachowania:

- drżenie ciała
- stawianie uszu
- piszczenie, skomlenie
- szukanie schronienia
- próby ucieczki
- podwijanie ogona
- skulona postawa ciała
- nerwowe przemieszczanie się z miejsca na miejsce
- ślinotok
- niekontrolowane oddawanie moczu i kału
- zachowania stereotypowe (wylizywanie, wygryzanie i drapanie różnych partii ciała)
- niszczenie otoczenia, mebli, sprzętów
- agresja

Wielu opiekunów widząc objawy lęku u swojego psa odczuwa instynktowną potrzebę pocieszania, uspokajającego głaskania, przytulania zwierzęcia itp. Takie postępowanie jest jednak błędne, gdyż nasila tylko lęk. Pies myśli, że jest chwalony i nagradzany za swoje lękowe zachowanie i utrwala w sobie to przekonanie. Może to nawet doprowadzić do sytuacji, gdy pies udaje strach, aby zwrócić na siebie uwagę. Karcenie psa, który się boi również jest błędem – pogłębia tylko lęk. Żaden z tych sposobów nie pomaga w wyeliminowaniu lęku u zwierzaka.

Co zatem należy robić? Przede wszystkim przestać psa pocieszać i uspokajać. Najlepiej zignorować jego strach i odwrócić jego uwagę od źródła lęku. Możemy dać mu jego ulubioną zabawkę, zaproponować ulubioną zabawę, wydać komendę, po wykonaniu której pies otrzyma pyszną nagrodę, można też dać pieskowi lekcję tresury obfitującą w całe mnóstwo smakołyków. Warto uczyć szczenię od samego początku, że burza to nic strasznego i nie stanowi zagrożenia. Stopniowe oswajanie psa z burzą powinno polegać na utrwaleniu u psa pozytywnych skojarzeń z burzową pogodą.

Można zastosować także metodę polegającą na puszczaniu zwierzęciu nagrań z dźwiękami burzy. Początkowo należy odtwarzać je cicho, aby zwierzak tylko rejestrował jakiś dźwięk w tle (2-3 razy dziennie przez godzinę). Gdy pies przestanie zwracać na ten dźwięk uwagę, stopniowo zwiększamy poziom głośności. Po miesiącu nasz pupil powinien zapamiętać, że dźwięk burzy nie wiąże się z żadnym niebezpieczeństwem.

Jeśli syndrom lęku przed burzą jest silnie zaawansowany, wskazane jest podawanie zwierzęciu podczas burzy leków uspokajających, które przepisze lekarz weterynarii. Pamiętajmy, aby silnie wystraszonego psa do niczego nigdy nie zmuszać. Jeśli chowa się on pod wanną, zostawmy go tam. Nasze próby odwrócenia uwagi psa od burzy przy bardzo zaawansowanym lęku mogą zostać zignorowane, gdyż lęk jest wtedy silniejszy. Stosujmy wówczas wyżej opisane sposoby stopniowo, bez przymusu, najlepiej w połączeniu z farmakoterapią.

data publikacji artykułu: 2009-07-02

Popularne teraz

Komentarze