Anemia u fretek

Anemia (z łac. anaemia) to potoczna nazwa niedokrwistości, zespół objawów chorobowych, który polega na stwierdzeniu niższych od normy wartości komórek krwi, w szczególności hemoglobiny oraz następstw ich niedoboru. Anemia u fretek jest bardzo poważnym i często występującym schorzeniem.

Anemia u fretek

Anemia (z łac. anaemia) to potoczna nazwa niedokrwistości, zespół objawów chorobowych, który polega na stwierdzeniu niższych od normy wartości komórek krwi, w szczególności hemoglobiny oraz następstw ich niedoboru. anemia u fretek jest bardzo poważnym i często występującym schorzeniem.

Przyczyny powstawania anemii u fretek są bardzo zróżnicowane. O ile łatwiej zdiagnozować niedokrwistość u fretki, o tyle ustalenie jej przyczyny nierzadko nastręcza problemów, tym bardziej, że wyeliminowanie przyczyny jest niezbędne do wyleczenia zwierzęcia. Czynniki powodujące obniżanie wartości komórek krwi u fretki mogą być proste i nieskomplikowane do usunięcia, jak:

Pchły – kocie i psie pchły lubią także żerować na fretkach. Zwyczaje fretek, jak np. zakopywanie się w ubraniach, kocach i innych kryjówkach, stwarzają pchłom idealne warunki do wegetacji i rozprzestrzeniania się. Pchły wypijają krew z ciała fretki, przez co staje się ona anemiczna.

Dieta – fretki, które są żywione dobrej jakości pożywieniem, nie powinny zachorować na anemię. Jeśli jednak są one karmione psią karmą lub niektórymi rodzajami karmy dla kotów, mogą nie uzyskiwać optymalnej ilości składników odżywczych co może prowadzić do niedokrwistości.

Cynk (Zn) – to pierwiastek chemiczny z grupy metali, który stanowi niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu mikroelement. Jednak zbyt wiele tego pierwiastka może mieć odwrotne działanie na organizm zwierzęcia i prowadzić poważnych schorzeń: zaburzeń układu nerwowego, niewydolności nerek czy właśnie anemii. Fretki, które trzymane są w cynkowanych klatkach mogą być narażone na nadmierne wchłanianie przez ich organizm cynku.

Fretki zapadają na anemię również wskutek działania w ich organizmie różnych, wyniszczających chorób. W takich przypadkach niedokrwistość jest jednym z objawów danej choroby:

Guzy nadnerczy u fretki – powodują hiperestrogenizm, czyli nadmierną produkcję estrogenu. W zbyt dużych ilościach jest on toksyczny dla fretki i upośledza działalność szpiku kostnego, prowadząc do powstania anemii aplastycznej – niezdolności organizmu do produkowania komórek krwi.

Anemia aplastyczna u fretki – podobnie jak w powyższym przypadku, organizm fretki produkuje nadmiar hormonów płciowych w związku z przedłużającą się rują. Nadmiar estrogenu prowadzi do aplazji szpiku i anemii.

Chłoniaki u fretki - dość częsta u fretek forma nowotworowych guzów pojawiających się m.in. w węzłach chłonnych. Powiększone węzły i podwyższony poziom limfocytów powodują anemię u chorego zwierzęcia.

Zapalenie jelit – często występujące krwawe biegunki czy tzw. smoliste stolce w efekcie mogą doprowadzić do osłabienia organizmu i anemii. Choroby układu pokarmowego mogą być spowodowane zakażeniami bakteryjnymi,złą dietą (np. podawaniem surowego mięsa, które jest zakażone bakterią salmonelli) i stresem.

Niewydolność nerek – jeżeli zwierzę cierpi na niewydolność nerek, zmniejsza się produkcja erytropoetyny (EPO), czyli hormonu, którego główną funkcją jest stymulacja różnych etapów erytropoezy, co prowadzi do zwiększenia produkcji erytrocytów przez szpik kostny. Innym efektem niewydolności nerek jest też gromadzenie się toksyn w organizmie zwierzęcia, co jest także odpowiedzialne za powstawanie anemii.

Inne nowotwory – prawie wszystkie choroby nowotworowe w wyniku wyniszczania organizmu zwierzęcia prowadzą do anemii. Dzieje się tak, ponieważ guzy nowotworowe produkują związki chemiczne, które ograniczają produkcję komórek krwi.

Choroba aleucka fretki – to schorzenie spowodowane kontaktem z parwowirusem powodujące autoimmunologiczną reakcję organizmu fretki. W wyniku narastania przeciwciał, zniszczeniu ulegają komórki krwi co prowadzi do powstania anemii złośliwej.

Objawy anemii

Niedokrwistość objawia się we wszystkich przypadkach podobnymi symptomami, takimi jak:

Szybkie, płytkie oddechy – anemiczna fretka musi oddychać szybciej, aby zapewnić swojemu organizmowi wystarczająco dużo tlenu. Zdrowa fretka wykonuje ok 20 – 36 oddechów na minutę.

Łomotanie serca – serce zdrowej fretki uderza średnio 225 razy na minutę. Jeżeli serce odpoczywającej fretki uderza szybciej, może ona być przegrzana, rozdrażniona lub cierpieć na anemię. Anemiczne fretki mają też szmery w sercu, które można usłyszeć przez stetoskop.

Spadek energii – anemiczne fretki mają bardzo obniżoną energię życiową. Może się to przejawiać w wydłużonym czasie snu, braku zainteresowania otoczeniem, jadłowstręcie, braku chęci do zabawy itp.

Blade dziąsła - dziąsła chorych na anemię zwierząt są bardzo blade. U zdrowej fretki powinny mieć żywy różowy kolor.

Nasilenie występowania tych objawów zależy od stopnia zaawansowania choroby. Podane symptomy anemii mogą występować równocześnie z objawami chorób, które powodują niedokrwistość u fretki.

Diagnoza i leczenie

Zdiagnozowanie anemii u fretki nie jest trudne. Wystarczy przeprowadzić odpowiednie badania krwi, które można wykonać na poczekaniu w gabinecie lekarza weterynarii.

Anemie występujące u fretek można podzielić na trzy typy:
niedokrwistość spowodowaną utratą krwi
anemię aplastyczną - niedokrwistość będącą wynikiem upośledzonego wytwarzania komórek krwi
niedokrwistość spowodowaną niedożywieniem.

Jeżeli anemia nie jest jeszcze bardzo zaawansowana u fretki, lekarz weterynarii może przypisać suplementy i witaminy, które wspomogą organizm fretki w produkcji komórek krwi. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w przypadku niedokrwistości spowodowanej niedożywieniem lub utratą krwi. Jeżeli anemia u fretki jest spowodowana niewydolnością szpiku, najważniejsze jest usunięcie przyczyny jej powstawania.

U fretek których anemia jest bardzo zaawansowana, jedynym sposobem na ratowanie życia jest przeprowadzenie transfuzji krwi od innej fretki. U fretek nie stwierdzono występowania grupy krwi, tak więc znalezienie dawcy sprowadza się do wyszukania dużego męskiego osobnika. W związku z tym, że fretki są małych rozmiarów, taką transfuzję można przeprowadzać tylko pod narkozą.

data publikacji artykułu: 2011-11-24

Popularne teraz

Komentarze