Borelioza

Borelioza zwana również chorobą z Lyme jest chorobą psów i ludzi. Wywołują ją bakterie, a dokładniej krętki Borrelia burgdorferi. Choroba przenoszona jest przez kleszcze (w niektórych rejonach Polski zagrożenie boreliozą jest bardzo wysokie, gdyż nawet do 60% kleszczy może być nosicielami niebezpiecznej bakterii). Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się dopiero po kilku dniach a nawet tygodniach od ukąszenia przez kleszcza i wstrzyknięcia zakażonej śliny. Bakteria mnoży się w organizmie żywiciela i wędruje wraz z jego krwią do narządów wewnętrznych, uszkadzając nerki, stawy oraz czasami mózg.

Borelioza

borelioza zwana również chorobą z Lyme jest chorobą psów i ludzi. Wywołują ją bakterie, a dokładniej krętki Borrelia burgdorferi. Choroba przenoszona jest przez kleszcze (w niektórych rejonach Polski zagrożenie boreliozą jest bardzo wysokie, gdyż nawet do 60% kleszczy może być nosicielami niebezpiecznej bakterii). Pierwsze objawy choroby mogą pojawić się dopiero po kilku dniach a nawet tygodniach od ukąszenia przez kleszcza i wstrzyknięcia zakażonej śliny. Bakteria mnoży się w organizmie żywiciela i wędruje wraz z jego krwią do narządów wewnętrznych, uszkadzając nerki, stawy oraz czasami mózg.

Objawy

Pierwsze objawy nie są zazwyczaj typowe i jednoznaczne: osłabienie, utrata apetytu, gorączka. Dopiero kolejne symptomy mogą nasunąć podejrzenie zachorowania na boreliozę. Do najbardziej charakterystycznych należą zapalenia mięśni i stawów oraz trwające przez długi czas kulawizny (problemy ze stawami dotyczą głównie kończyn, które stają się obrzmiałe i bolesne). Inne objawy to zapalenie nerek, zapalenie mózgu i związane z nim objawy neurologiczne, zaburzenia nerwowe, krążeniowe i oddechowe.

Leczenie

Leczenie polega na podaniu antybiotyku (czas trwania takiej kuracji to ok 3-4 tygodnie, jednak nie zawsze jest ona skuteczna). Lekarz podaje również środki przeciwzapalne (sterydowe bądź niesterydowe) oraz witaminy z grupy B.

Zapobieganie

Aby nie dopuścić do zarażenia bakterią Borrelia burgdorferi, należy systematycznie stosować odpowiednie preparaty zabezpieczające przed kleszczami (w postaci spot-on, sprayu, płynów, kropli itp. - zasięgnijmy porady lekarza weterynarii, który najlepiej doradzi, jaki preparat będzie odpowiedni dla naszego zwierzęcia oraz jak powinno się go stosować), a po drugie, po każdym spacerze starannie przeglądać sierść naszego pupila w celu usunięcia kleszczy. Jeśli potrafimy, usuwamy kleszcza samodzielnie. Pamiętajmy, że należy to robić w odpowiedni sposób: w żadnym wypadku nie smarować go masłem ani nie polewać wodą, ponieważ możemy w ten sposób spowodować, że kleszcz wstrzyknie własną zakażoną krew do krwiobiegu zwierzęcia. Najlepiej usunąć kleszcza przy pomocy specjalnej pęsetki, wykręcając go ze skóry w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nie należy kleszcza gwałtownie ciągnąć! Jeśli nie potrafimy poradzić sobie z prawidłowym usunięciem kleszcza, udajmy się do weterynarza.

W Polsce jest też dostępna szczepionka, która zabezpiecza przed tą chorobą. Zawiera ona europejski szczep skrętków Borrelia burgdorferi i jest przeznaczona wyłącznie dla psów! Działanie szczepionki polega na tym, że kleszcz podczas ssania krwi, pobiera od zaszczepionego psa przeciwciała, które zwalczają krętki już w organizmie kleszcza, dzięki czemu zakażenie zostaje uniemożliwione. Pierwsze szczepienie (podstawowe) powinno mieć miejsce w 12 tygodniu życia psa, a jego drugą dawkę podajemy w odstępie 3-5 tygodni od pierwszego szczepienia. Szczepienie przypominające powinno si ę przeprowadzić po roku od szczepienia podstawowego i szczepić zwierzę regularnie w odstępach 1 roku. Warto wybrać optymalny moment szczepień tak, aby wypadał on zawsze przed sezonem kleszczy. Lekarz weterynarii udzieli w tej kwestii wszelkich informacji.

W chwili obecnej jest dostępny w Polsce szybki test na boreliozę, dzięki któremu możemy sprawdzić czy kleszcz był nosicielem tej choroby. Innowacyjność polega na tym, że do jego wykonania nie trzeba pobierać próbki krwi. Wystarczy usunąć kleszcza z ciała "ofiary" i - zgodnie z załączoną instrukcją - posłużyć się nim w celu wykrycia ewentualnego nosicielstwa krętków z grupy Borrelia. Po kilku minutach otrzymujemy informację, która - w przypadku wyniku pozytywnego - pozwoli nam szybko interweniować.



data publikacji artykułu: 2009-06-18

Popularne teraz

Komentarze