2019-02-22 07:04

Dieta a zdrowie skóry

Zdrowa i lśniąca sierść u zwierząt to często poruszany temat w gabinecie weterynaryjnym. Mogą ją pielęgnować nie tylko szampony i odżywki, ale także suplementy i odpowiednia dieta.

Zdrowa skóra i sierść

Utrzymanie pięknej i lśniącej sierści oraz zdrowej skóry u psa czy kota wymaga odpowiedniej diety. Karmy komercyjne, które wybieramy powinny być wysokiej jakości. Zbilansowany posiłek, posiadający dobrze przyswajalne białka, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy, będzie korzystnie wpływać na cały organizm zwierzęcia, a to także będzie wpływać na wygląd sierści. Kolejną rzeczą, którą możemy zastosować to specjalne suplementy wspierające zdrowie skóry. Jest ona bardzo wymagająca pod względem odżywczym. Główny wpływ na jej wygląd mają kwasy tłuszczowe, proteiny oraz określone witaminy i minerały. Nawet stosowanie najlepszej karmy może prowadzić do tak zwanych niedoborów wtórnych. Wynikają one najczęściej ze złego wchłaniania z przewodu pokarmowego, czy też nieprawidłowego metabolizmu niektórych składników.

Zła jakość skóry i sierści

Najczęstszymi objawami wtórnych niedoborów są zmiany w wyglądzie skóry. Mogą objawiać się łamliwością, matowością oraz wypadaniem włosa czy łojotokiem skóry. Choroby jakie mogą towarzyszyć złej jakości okrywie włosowej to między innymi:

zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki
• Dermatozy cynkozależne
• Zespół wątrobowo – skórny
• Alergie

Suplementacja

Na rynku zoologicznym oraz weterynaryjnym możemy spotkać mnóstwo preparatów poprawiających jakość i wygląd skóry oraz sierści. Zastosowanie gotowych preparatów zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii. Głównym powodem jest zaburzenie proporcji substancji odżywczych w karmie względem suplementów. To lekarz powinien zalecić preparat po wcześniejszym wywiadzie z właścicielem oraz zbadaniem pacjenta.

Składnikami, które najlepiej wypływają na zdrowie włosa i skóry są :

• Kwasy tłuszczowe – w szczególności nienasycone kwasy tłuszczowe. Najważniejsze z nich to kwasy omega 3 oraz mega 6. Są to naturalne składniki korzystnie wpływające na skórę. Możemy je znaleźć między innymi w oleju lnianym, rzepakowym, słonecznikowym, kokosowym czy rybim. Mają niezwykłe właściwości, działają prozapalnie. Wpływają także na prawidłowy transport lipidów we krwi, są składnikiem budulcowym komórek oraz zapobiegają występowaniu zakrzepów naczyniowych. Szczególnie ważne są wielonienasycone kwasy tłuszczowe – omega 3 oraz omega 6. Ich niedobór może prowadzić do łuszczenia się naskórka, łojotoku, braku połysku włosa i wielu innych zmian skórnych. Na rynku dostępne są także preparaty typu spot on zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe. Działają korzystnie na skórę, mają właściwości regeneracyjne oraz grzybobójcze.

• Witaminy – najważniejszą z nich jest biotyna. Jest jedną z witamin z grupy B. Wpływa ona korzystnie na rozwój organizmu i stan zdrowia skóry. Dostępna jest zwykle w formie tabletek w połączeniu z innymi witaminami. Jej niedobór najczęściej objawia się między innymi łysieniem i rumieniem wokół oczu czy utratą włosa. Biotynę naturalnie możemy znaleźć między innymi w mięsie, mleku, rybach, pomidorach, szpinaku czy marchwi.

• Cynk – ma on bardzo duży wpływ na cały organizm. Bierze udział w wielu procesach. Uczestniczy w przemianach białek, tłuszczy i węglowodanów. Poprawia zdrowie i wygląd skóry oraz okrywy włosowej. Należy jednak pamiętać, że nadmiar jak i niedobór cynku w diecie może dawać podobne objawy. Są to między innymi łamliwość i matowość włosa. Preparaty zawierające tę substancję powinny być raczej zalecane przez lekarza weterynarii.

• Proteiny – to białka, które są głównym budulcem organizmu. Dlatego tak ważne jest mięso w diecie psa i kota. Nie są niezbędne tylko do utrzymania zdrowej skóry, ale także między innymi budują masę mięśniową, odgrywają ważna rolę w gospodarce hormonalnej czy w funkcjach obronnych organizmu. Jeśli chodzi o skórę i sierść, ich niedobór może skutkować wyłysieniami, zmianą zabarwienia okrywy włosowej czy też hiperkeratozą, czyli znacznym pogrubieniem warstwy rogowej naskórka.

Inne metody dbania o skórę i sierść

Odpowiednio zbilansowana dieta u naszego pupila jest niezbędna dla jego zdrowia. Wpływa ona bezpośrednio na jakość i wygląd skóry oraz włosa. Są jednak jeszcze inne rzeczy, które powinno się praktykować u psa i kota

• Regularne szczotkowanie – zależnie od rodzaju i długości okrywy włosowej polecane będą inne szczotki. U niektórych ras niezbędne okażą się także wizyty u groomera.

• Kąpiel – w tym przypadku rodzaj sierści także uzależniony będzie od częstotliwości mycia.

• Preparaty – odpowiednio dobrane szampony oraz odżywki będą korzystnie wpływać na pielęgnację skóry i okrywy włosowej.

Zdrowie naszych pupili jest niezwykle ważne. Kiedy zauważmy, że u psa czy kota wystąpią zmiany w wyglądzie skóry i sierści, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Nie muszą one wynikać tylko z niedoborów, ale mogą być oznaką wielu chorób. Ważną kwestią jest podawanie zwierzęciu dobrej jakościowo karmy. Dodawanie do diety innych produktów czy suplementów, powinno być skonsultowane z lecznicą weterynaryjną.

data publikacji artykułu: 2019-02-22

Popularne teraz

Komentarze