Reakcja na antybiotyki

Mój pies owczarek australijski był zaszczepiony na boreliozę, ale został niedawno ugryziony przez kleszcza w miejscu, a w miejscu ugryzienia pojawił się rumień powstający przy chorobach od kleszczowych typu borelioza. Moja siostra zabrała psa do lecznicy weterynaryjnej i zaproponowano jej by profilaktycznie podać psu antybiotyk doksycyklinę. Dodam jeszcze, że dodatkowo lekarka zaproponowała jej środek do walki z kleszczami bravecto 1400mg a mój pies waży 38kg. Po podaniu środka bravecto jak i rozpoczęciu kuracji antybiotykowej pies zaczął zachowywać się dziwnie każdy podany posiłek z antybiotykiem rano i wieczór zaczął zwracać a teraz doszło już do tego że wszystko co zje i wypije zwraca z powrotem w postaci białej piany z śluzem boje się że się całkowicie się odwodni i że to wszystko to było za dużo na mojego pupila. Nie wybrał jeszcze wszystkich antybiotyków ale boję się o jego wątrobę i nerki. Bo ta reakcja na leki jest dość silna. Dlatego proszę o pomoc i radę.

Odpowiedź

Proszę zwrócić sie do lekarza prowadzącego i poinformować o występujących objawach. Lekarz, który zapisał lek powinien podjąć decyzję o zaprzestaniu jego podawania lub kontynuacji. A czy daje Pani psu probiotyki w trakcie kuracji antybiotykowej? Jeżeli nie to proszę dołączyć probiotyk przeznaczony dla zwierząt.  


Pies powinien dostawać Bravecto zgodnie ze swoją masą. Prep. 1400 mg jest przeznaczony dla psów o masie ciała 40-56 kg.  


Objawy kliniczne, które wystąpiły u psa mogą być konsekwencją zastosowania preparatu przeznaczonego dla większych psów jak też mogą być związane z nietolerancja zastosowanego antybiotyku. Z pewnością konieczna jest wizyta u lekarza wet. bfp

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl