Kot pogryziony przez kleszcze

Czy u kota mogą występować choroby odkleszczowe? W ostatnim czasie mój kot miał sporo kleszczy, oczywiście pozbyłem się ich jak najszybciej. Niestety mój kot od kilku dni nie che jeść, stracił apetyt, nie ma chęci do zabawy, nie chce wychodzić z mieszkania, ciągle miauczy, zachowuje się tak jakby coś go bolało. Podejrzewam, że kleszcze zaraziły go czymś. Jeżeli jest choroba, która ma takie objawy, to czy szybko się rozwija i jakie mogą być skutki gdy się ją za późno wykryje, lub wogóle nie będzie leczyć??? Czy w tej sprawie muszę niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem??? Jak leczy się tą chorobę???

Odpowiedź

Witam,
Choroby odkleszczowe nie mają większego znaczenia u kotów. Jedyną chorobą o kotów przenoszoną przez kleszcze może byc borelioza wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi. Ale istnieja tylko pojedyncze doniesienia o zakazeniach tą bakterią u kotów. Nie obserwuje sie raczej specyficznych objawów tej choroby. Inwazja kleszczy o niewielkim stopniu nasilenia nie powoduje z reguły żadnych objawów oprócz niewielkiego zaczerwienienia lub obrzęku w miejscu pasożytowania kleszcza. Objawy inwazji kleszczy mogą być silniej wyrażone przy jej dużym nasileniu, a także u kotów straszych z osłabioną odpornoscią. Pozostające po kleszczach rany mogą być bramą zakazeń, przez którą wnikają np. bakterie.
Myślę, że warto udać sie z kotem do lekarza weterynarii, który zbada kota. Opisane przez Ciebie objawy u kota, mogą świadczyc o jakichś dolegliwosciach chorobowych, ale dopiero po zbadaniu zwierzęcia można okreslić jakich. Pozwoli to zastosować odpowiednie leczenie.

  • Odpowiedzi udzielił:

    Konsultant portalu vetopedia.pl