2021-03-31 13:38

Pasożyty zewnętrzne psów i kotów

Zarówno pchły, jak i kleszcze są bardzo uciążliwymi pasożytami naszych domowych pupili. Ich obecność może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych naszych zwierząt, ponieważ są nosicielami wielu groźnych chorób. Stwarzają nam właścicielom psów i kotów wiele problemów, dlatego warto mieć świadomość jak skutecznie z nimi walczyć.

Kleszcze

Ten niewielkich rozmiarów pajęczak, jest jednym z najgroźniejszych pasożytów. Jest nosicielem bardzo groźnych chorób zagrażającym zarówno naszym zwierzętom, jak i nam samym. Niebezpieczne może być już samo wkłucie się pasożyta. Dzięki substancjom znieczulającym zawartym w ślinie, nie jest ono nawet odczuwalne przez ofiarę ale może prowadzić do stanu zapalnego skóry. W ślinie kleszczy znajdują się również neurotoksyny, które w krótkim czasie od ukąszenia mogą doprowadzić do paraliżu kleszczowego.
Największym zagrożeniem jakie przynoszą kleszcze są jednak choroby zakaźne i inwazyjne, powodujące często nieodwracalne skutki zdrowotne, a nawet śmierć zwierzęcia. Babeszjoza, borelioza czy erlichioza, to choroby o bardzo ciężkim przebiegu, nieodwracalnie uszkadzające wątrobę, układ nerwowy, nerki czy serce zwierzęcia.
Nasze zwierzęta narażone są na kleszcze właściwie wszędzie. Pajęczaki te występują na terenie całego kraju zarówno w lasach, na łąkach ale też w przestrzeni miejskiej, na trawnikach i klombach.

Niepozorna pchła

Pchły są bezskrzydłymi owadami, o wielkości 1-6mm. Ich ciała są bocznie spłaszczone i otoczone twardym oskórkiem. Odżywiają się krwią żywiciela, na którym żerują. Posiadają kłująco-ssący aparat gębowy, który pozwala im wgryźć się w skórę swojej ofiary i w ten sposób pobierać pokarm. Pchła potrafi wypić do 20 razy więcej krwi niż sama waży!
Pchły wyposażone są w bardzo silne i skoczne odnóża, które pozwalają im błyskawicznie przemieszczać się aby np. zmienić żywiciela. Potrafią skoczyć na odległość dłuższą o 200 razy od długości swojego ciała.
W ciągu doby od znalezienia nowego żywiciela, samica pchły zaczyna składać jaja. W ciągu jednego dnia może złożyć ich około 20-30 sztuk, a w ciągu całego życia nawet do 2000. Cały cykl rozwojowy pchły, od wyklucia się larwy do przeobrażenia w dorosłego osobnika, trwa około 2-3 tygodni. Jednak jeśli warunki nie są sprzyjające, jeśli jest np. zbyt niska temperatura, larwa otoczona kokonem potrafi przetrwać w środowisku nawet do kilku miesięcy.
Pchły żerują na skórze zwierzęcia tylko około godziny w ciągu doby. Pozostałe 23 godziny chowają się w zakamarkach domu, w psim lub kocim legowisku, w szczelinach podłóg, w dywanie, co bardzo utrudnia skuteczne pozbycie się tych pasożytów.

Zagrożenia

Pchła może być nosicielem bardzo groźnych chorób. Zarażenie tasiemcem występuje z chwilą, kiedy nasz pupil wygryza podrażnione przez pchłę miejsca i połyka zarażonego pasożyta. Nawet tylko jedna pchła może wywołać APZS – alergiczne pchle zapalenie skóry. Większa ilość żerujących na naszym zwierzęciu pcheł potrafi doprowadzić do wystąpienia u anemii u naszego pupila.

Jak chronić nasze zwierzęta

Przede wszystkim lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważne jest systematyczne stosowanie profilaktyki przeciwpasożytniczej. Jeśli zauważyliśmy, że nasze zwierzę ma kleszcze lub pchły, często się drapie lub na jego skórze znajdujemy drobinki swoim wyglądem przypominające ziarenka maku, to już najwyższy czas podjąć leczenie. Najważniejszy jest dobór odpowiednich preparatów. Na rynku dostępnych jest wiele produktów i wiele substancji pozwalających na pozbycie się niechcianych pasożytów. Kompleksowo działające, skuteczne i polecane przez lekarzy weterynarii i hodowców produkty możemy nabyć przy okazji wizyty w gabinecie weterynaryjnym (np. Fypryst, Fypryst Combo) jak i w sklepach zoologicznych (np. Amflee, Amflee Combo). Ważne jest zwrócenie uwagi na jego skład i dobranie odpowiedniego produktu do problemu z jakim mamy do czynienia. Istnieją preparaty zwalczające tylko dorosłą postać owada, ponieważ w swoim składzie zawierają tylko fipronil (np. Fypryst, Amflee). Produkty te stanowią doskonałą ochronę dla naszego pupila przed ugryzieniem przez pchłę czy kleszcza. W przypadku konieczności zwalczania całej populacji pcheł, czyli również niedojrzałych jeszcze postaci pasożyta, które bytują w środowisku zwierzęcia musimy sięgnąć po produkty dwuskładnikowe, zawierające oprócz fipronilu dodatkową substancję S-metopren (np. Amflee Combo, Fypryst Combo), zwalczającą również jaja, larwy i poczwarki pcheł w środowisku.
Co ciekawe, do niedawna preparaty przeciw pchłom i kleszczom stosowane były sezonowo ponieważ w chłodniejszych miesiącach pasożyty te nie stanowiły zagrożenia dla naszych zwierząt. Aktualnie, ze względu na zmiany klimatyczne, problem pasożytów stał się problemem całorocznym. Warto więc skutecznie zabezpieczać swojego zwierzaka przez cały rok, aby uchronić go przed niechcianymi towarzyszami, stanowiącymi poważne zagrożenie dla jego zdrowia i życia.

data publikacji artykułu: 2021-03-31

Popularne teraz

Komentarze