2020-06-30 14:51

Szkodliwe produkty dla psa

Będąc właścicielem psa, zależy nam na jego zdrowiu i dobrym samopoczuciu. To daje nam możliwość czerpania radości ze wspólnego obcowania. Dbamy więc o jego pielęgnację i zdrową dietę. Zwykle trzymamy się ogólnych zaleceń lub indywidualnych wskazówek weterynarza, podajemy psu karmę bogatą w składniki odżywcze oraz odpowiednie suplementy diety. Często właściciele zwierząt urozmaicają też dietę swoich czworonogów dodatkowymi składnikami. Dlatego warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty spożywcze są odpowiednie dla psów.

Lista zakazanych produktów

W naszej kuchni znajduje się wiele produktów, które mogą być groźne dla zwierząt. Mając na uwadze dobrą kondycję naszego pupila, pamiętajmy czego absolutnie nie wolno podawać psom. Należy również uważać, aby produkty te znalazły się w zasięgu psiego łasucha.

Czekolada i kakao

Nie dajmy się zwieść błagalnemu spojrzeniu naszego psa. Nawet małe ilości czekolady mogą być dla niego niebezpieczne ponieważ zawiera ona teobrominę. Substancja ta pobudza pracę serca naszych zwierząt i może prowadzić do jego uszkodzenia. Ponadto zagrożony jest również psi system nerwowy, podwyższa się ciśnienie krwi, mogą wystąpić drgawki, wymioty i biegunka.

Cebula

Cebula stanowi ogromne zagrożenie dla psa w każdej postaci - surowa, gotowana czy smażona. Zawiera duże ilości tiosiarczanu sodu, który powoduje u naszych czworonogów anemię. O zatruciu cebulą mogą świadczyć żółte lub blade błony śluzowe, różowe zabarwienie moczu, które wskazuje na rozpad erytrocytów we krwi, wymioty, biegunka, apatia i gorączka.

Czosnek

czosnek w małych ilościach nie jest dla psów trujący, ze względu na swoje właściwości dodawany jest nawet do niektórych suplementów czy karm. Jednak określenie bezpiecznej dawki dla naszego zwierzęcia w warunkach domowych jest trudne i zależne od wielu czynników. Dlatego lepiej jest pozostawić tą kwestię specjalistom i nie ryzykować zatrucia zwierzęcia. W innym wypadku, objawy są identyczne jak przy zatruciu cebulą i prowadzą do anemii zwierzęcia.

Kofeina

Tak jak dla niejednego z nas, kawa wydaje się być niezastąpiona, tak dla naszych psów jest ona niebezpieczna. Powoduje duże pobudzenie zwierzęcia, zaburzenia rytmu serca. Pies może odczuwać dolegliwości żołądkowe, wymiotować, mieć biegunkę, a w konsekwencji prowadzi to do odwodnienia i osłabienia organizmu zwierzęcia. Po spożyciu dużej dawki kofeiny, mogą pojawić się drgawki, porażenie układu oddechowego, a nawet śmierć. Pamiętajmy, że kofeina znajduje się między innymi w kawie, czekoladzie, herbacie, coca-coli i pepsi. Dopilnujmy, aby nasze czworonogi nie miały do niej dostępu pod żadną postacią.

Winogrona i rodzynki

W naszych domach pojawiają się pod różną postacią. Zarówno jako świeże owoce, jak i dodatek do ciast, sałatek czy mieszanek bakaliowych. Do tej pory nie została wyodrębniona substancja, która powoduje zatrucie u psów. Wiadomo jednak, że już po 6-12 godzin od zjedzenia owoców może wystąpić silne zatrucie prowadzące do ciężkiej niewydolności nerek i bezmoczu. Pierwszymi symptomami zatrucia są wymioty, biegunka, drgawki i zapadanie psa w letarg.

Alkohol

Nie ma nic zabawnego w podawaniu psom nawet najmniejszej ilości alkoholu. Musimy wiedzieć, że system trawienny psów nie jest w ogóle przystosowany do trawienia etanolu zawartego w alkoholu. Zaburzenia koordynacji ruchowej to sygnał, że doszło do zatrucia. U psów może ono prowadzić do niewydolności wątroby, hipotermii, drgawek i śpiączki. Niebezpieczny dla naszych czworonogów jest zarówno alkohol w płynnej postaci, jak i spożycie produktów, które go zawierają.

Cukier brzozowy – ksylitol

Ksylitol stał się niezwykle popularnym zamiennikiem cukru. Często używamy go w domu, jest również składnikiem napojów czy gotowych produktów mających dostarczyć nam odrobiny zdrowej słodyczy. Jednak u naszych czworonogów, spożycie tej substancji bardzo szybko powoduje gwałtowny spadek cukru we krwi prowadząc do hipoglikemii. Następuje gwałtowne osłabienie zwierzęcia, wymioty, drgawki, które utrudniają poruszanie się zwierzęcia. Ostatecznie zatrucie może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci.

Awokado

awokado kryje w sobie toksyczną dla wielu ssaków substancję, persin. U psów może on spowodować gromadzenie się wody w płucach, utrudnienie oddychania i niedotlenienie. Woda może również gromadzić się w jamie brzusznej, klatce piersiowej i w sercu. Po spożyciu awokadu istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia mięśnia sercowego i śmierci zwierzęcia. Zjedzona pestka awokado może prowadzić do niedrożności przewodu pokarmowego.

Orzechy makadamia

Podobnie jak w przypadku winogron, nie wiadomo która z substancji zawartych w orzechach makadamia powoduje zatrucia u psów. Jednak zatrucie następuje bardzo szybko, a jego przebieg jest bardzo ostry i niebezpieczny dla czworonogów. Przede wszystkim objawy dotyczą układu pokarmowego, nerwowego i mięśni zwierzęcia. Psy mają problemy z poruszaniem się, pojawiają się drgawki i opuchlizna łap. Przy dotyku wyraźna jest bolesność brzucha, widoczne osłabienie, apatia oraz gorączka.

Sól

To oczywiste, że obecna jest w każdej kuchni i niemal każdej potrawie. Jednak tak samo oczywiste powinno być dla nas to, że w naturze nie ma miejsca na dosalanie pokarmu zwierząt. A przecież zbilansowana dieta naszych psów właśnie taki naturalny pokarm powinna przypominać. Nie dodawajmy zatem soli do psiej karmy, potrzebna jej ilość już się w niej znajduje. Nie podawajmy też zwierzęciu żywności przetworzonej, wędlin, konserw, zawierają bardzo dużą ilość szkodliwego dla naszych pupili pierwiastka. Nadmiar soli może prowadzić do poważnych zaburzeń. Psy mogą odczuwać nadmierne pragnienie, drżenie mięsni, niepokój. Może pojawić się ślinotok i częstomocz. W konsekwencji podawania zbyt dużej ilości soli mogą wystąpić uszkodzenia wątroby, nerek, a nawet mózgu.

Kości

Podawanie naszym czworonogom kości, zawsze wzbudza wiele kontrowersji. Żelazną zasadą jest, aby nie były to kości z drobiu. Są one łamliwe i mogą powodować uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Okazuje się jednak, że podawanie kości w ogóle nie służy naszym pupilom. Zalegające w jelicie masy kostne utrudniają psom wypróżnianie, prowadzą do zaparć. Odłamki połknięte przez psa często powodują zadławienia, a dodatkowo zaburzają wchłanianie niezbędnych minerałów. Na rynku dostępnych jest wiele gryzaków, które bardzo dobrze zastępują kości, bezpieczniej jest korzystać z tych zamienników.

Surowe ziemniaki

Musimy pamiętać, że niedojrzałe surowe ziemniaki oraz kiełki ziemniaka, zawierają niebezpieczną dla psów solaninę. Spożycie jej przez naszego zwierzaka może doprowadzić do zapalenia przewodu pokarmowego o ostrym przebiegu. Objawia się on ślinotokiem, biegunkami i wymiotami. Zatruciu mogą towarzyszyć drgawki.

Produkty mleczne

Nie należy podawać psom produktów mlecznych z prostego powodu. Jedynie młode zwierzęta, do około 8-mego tygodnia życia, mają możliwość trawienia laktozy. Enzym, który za nie odpowiada to laktaza, zanika on u szczeniąt właśnie w tym czasie. Podawanie psom nabiału w większości wywołuje objawy nietolerancji laktozy. Pojawiają się bolesne wzdęcia i biegunki.

Pestki owoców

Tak jak samo zjedzenie owoców, jak np. jabłka, może być dla psa bardzo zdrowe, tak spożywanie pestek owoców, stanowi zagrożenie dla zdrowia zwierząt. Pestki zawierają bowiem cyjanek. W niewielkiej ilości nie jest on groźny ale częste zjadanie np. ogryzków przez małe psy, może prowadzić do zatruć.

Bądźmy uważni na zmiany w zachowaniu psa

Każdorazowo kiedy widzimy, że nasz pies zachowuje się w niepokojący sposób, reagujmy błyskawiczne. Zatrucia u psów rozwijają się w bardzo szybkim tempie, a im szybciej podejmiemy, tym większe szanse na powrót do pełnego zdrowia naszego pupila.
W sytuacji, gdy zachowanie psa wskazuje na zatrucie, starajmy się jak najszybciej odwiedzić gabinet weterynarii.
Wszystkie produkty, które są dla naszych zwierząt szkodliwe, powinny być przechowywane w miejscach całkowicie niedostępnych dla psów, aby nawet przez przypadek nie znalazły się w zasięgu psiego pyska. Nasze zwierzęta często z ciekawości lub dla zabawy, mogą próbować nowych smaków. Jako właścicielom, naszym obowiązkiem jest zapewnić im bezpieczeństwo i zdrowie.

data publikacji artykułu: 2020-06-30

Popularne teraz

Komentarze