wróć

Sylwester z psem

 

W czasie gdy my świetnie bawimy się i podziwiamy sztuczne ognie i fajerwerki, psy i koty dalekie są od dzielenia naszego entuzjazmu.
Większość domowych pupili odczuwa psychiczny niepokój związany z nadmiarem bodźców dźwiękowych i świetlnych o nieznanym dla nich pochodzeniu.
Stres u zwierząt związany z sylwestrowym szaleństwem może objawiać się w różny sposób.

Do najczęstszych objawów zaliczamy:

napady agresji:

 • skierowanie w stosunku do siebie lub do otoczenia
 • warczenie
 • ataki nóg, ogona
 • atakowanie wyimaginowanych obiektów

halucynacje

zaburzenia w poruszaniu się:

 • bieganie wokół własnej osi
 • gonienie ogona
 • dreptanie w miejscu
 • nagłe zrywanie się do biegu
 • drapanie mebli

nadmierna wokalizacja

 • zaburzenia łaknienia:
 • wylizywanie lub wygryzanie łap
 • gryzienie tułowia
 • spożywanie nadmiernej ilości pokarmu lub wody
 • kłapanie zębami

nadmierne oddawanie moczu lub kału.

Stres zwierzęcia możemy łagodzić na kilka sposobów.

Bardzo istotne jest zachowanie właściciela. Ważny jest jasny system komunikowania się ze zwierzęciem. Aby nasze sygnały były jednoznaczne i zrozumiałe, należy najpierw zapoznać się z behawioryzmem naszych podopiecznych. Zwierzęta żyjące pierwotnie w stadzie mają zupłenie odmienny system porozumiewania się. Z tego powodu przenoszenie ludzkich zachowań na zwierzęta jest błędem i często prowadzi do wzmacniania bodźcow stresowych. Zwierzę zestresowane nie powinno być przytulane. Należy zostawić je w cichym i spokojnym miejscu o niewielkim natężeniu światła. Powinno mieć również dostęp do świeżej wody oraz ograniczoną możliwość ucieczki.

Jeśli wymienione metody nie pomagają można zastosować tymczasową pomoc farmakologiczną. Preparaty o działaniu uspokajającym w formie żelu lub feromonów rozpylanych w pomieszczeniu mogą być używane również w czasie innych sytuacji stresowych np. podczas podróży. Preparaty typu Kalm zawierają m.in. L-teaninę oraz tryptofan. Są to składniki naturalne i nie uzależniają zwierząt. Regulują metabolizm i wywołują stan relaksacji i uspokojenia. Tryptofan wykorzystywany jest również do syntezy serotoniny.

Niestety są zwierzaki, których lęk przed silnym bodźcem świetlnym lub dźwiękowym jest bardzo intensywny. Często ma on charakter fobii. W takich sytuacjach należy sięgnąć po mocniejsze farmaceutyki tłumiące świadomość zwierzęcia. Leki te hamują przekaźnictwo nerwowe w układzie noradrenergicznym, dopaminergicznym i serotoninergicznym, co decyduje o zniesieniu lęku. Niestety mogą uzależniać, dlatego zwierzęciu podaje się je pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii. Powyższe działania są bardzo istotne w przypadku zaburzeń behawioralnych, gdyż brak ingerencji ze strony właściciela może potęgować nieprawidłowe zachowania zwierząt.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Pies żebrze o jedzenie

 Większość właścicieli psów choć raz dało się nabrać na te piękne, wygłodniałe oczy podczas obiadu i podarowało smaczny kąsek swojemu pupilowi. Zazdroszczę tym u których..

Pies w mieszkaniu

 Często już od dzieciństwa zaczynamy marzyć o posiadaniu psa. Godziny błagań dzieci przekonujących wciąż rodziców, że sprostają tak poważnemu zadaniu jakim jest opieka nad..

Jak bawić się z psem?

 Psy to zwierzęta, które ze swej natury uwielbiają czuć się częścią jakiejś wspólnoty. W naturze często wspólnie polują, a każdy członek stada odpowiedzialny jest wtedy za..

Jak nauczyć psa podstawowych komend

 Warto poświęcić trochę czasu i nauczyć naszego psa kilku podstawowych komend. Dobrze ułożony pies sprawia mniej problemów podczas spaceru. Fakt, że pies posłusznie wykonuje nasze..

Jak postępować z obcym psem

 Nawet, gdy bardzo lubimy psy, w przypadku spotkania z obcym czworonogiem możemy niewłaściwie zinterpretować jego zamiary. Powinniśmy mieć świadomość, że obce zwierzę nie musi..

Rozwój psa

 Pies rozwija się przez całe życie i na każdym etapie życia zachodzą w nim określone zmiany oraz zmieniają się potrzeby. Ważne jest, aby na poszczególnych etapach rozwoju pieska..

Gdy pies ciągnie na smyczy

 Jedną z podstawowych umiejętności, które powinien nabyć nasz pies to chodzenie na smyczy. Jednak obserwując spacerujące z opiekunami pieski widać, że nie każdy zwierzak lubi i..

Pies boi się burzy

 Pies boi się burzy? Wiele psów odczuwa silny lęk przed burzą. Źródłem lęku zazwyczaj są grzmoty i pioruny, krople deszczu silnie uderzające o szyby i dach, szum wiatru oraz bardzo ..

Gdy pies nie chce zostawać sam

 Wielu opiekunów psów z pewnością doświadcza problematycznej sytuacji, gdy ich pupil buntuje się przed samotnym pozostaniem w domu. Pies pozostawiony samotnie wyje, szczeka, niszczy..

Agresja psów

 Agresja u psów jest zachowaniem instynktownym, będącym reakcją na innego osobnika, w momencie, który pies uważa za konfrontację. Jest to naturalne zachowanie zwierzęcia, które..

oddam psa
ff