wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Głowizna wołowa extra długa - 15 sztuk

  119.80

  Odświeżacz beaphar - 600 g

  22.80

  Chewies Kosteczki Mini, półwilgotne - Łosoś, 125 g

  6.80

  Kattovit Gastro w saszetkach - Kaczka i ryż, 12 x 85 g

  29.80
 • Royal Canin Veterinary Diet Dental DLK 22 - 14 kg

  219.80

  Mieszany pakiet Miamor Cat Confect pasty dla kota - 48 x 15 g

  34.80

  Alpha Spirit Multiprotein - 9,45 kg

  189.80

  Heyrex Torus miska samoregulująca - 2 l, Ø 35 cm

  149.80
 • Cesar Mini Filets, 24 x 150 g - Indyk z wołowiną

  79.80

  Happy Cat Sensitive Grainfree, ryba - 2 x 4 kg

  199.80

  Żwirek Extreme Classic dla kota, o zapachu lawendy - 2 x 15 kg

  109.80

  12,5 / 15 kg Belcando + Rocco Chings mięsne paski do żucia, 250 g gratis! - Adult Dinner, 15 kg

  189.80
 • Megapakiet Miamor Feine Filets w puszkach, 24 x 100 g - Tuńczyk z krewetkami

  69.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - Sensitive Kurczak i ryż

  34.80

  Korzystny pakiet Yarrah Bio Wellness Pâté, 12 x 150 g - Wołowina ze spiruliną

  39.80

  Megapakiet Rocco Classic, 24 x 800 g - Wołowina z czarniakiem

  129.80
 • Megapakiet Applaws, 24 x 70 g - Pierś z kurczaka

  79.80

  Markus-Mühle Black Angus Senior - 2 x 15 kg

  339.80

  Pakiet Gourmet Perle Delicate Meats Duo, 24 x 85 g - Cielęcina i kaczka

  39.80

  Korzystny pakiet Almo Nature Legend, ryba, 12 x 70 g - Tuńczyk atlantycki

  34.80
 • SureFlap Drzwiczki z czytnikiem mikrochipów, duże - Zapasowe zawieszki na obrożę (2 sztuki)

  39.80

  Animonda Rafiné Soupé, 24 x 100 g - Adult, wołowina i gęś z jabłkiem

  43.80

  21 + 3 gratis! Rinti Pur, 24 x 400 g - Żwacz

  86.80

  Korzystny pakiet zooplus Classic, 12 x 400 g - Z dziczyzną i wołowiną

  35.80
 • Hills Prescription Diet Feline Renal Health K/D, puszki - 6 x 156 g

  34.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g - Kurczak z tuńczykiem

  49.80

  Duże opakowanie Bosch + 2 x kość Alpha Spirit, połowa gratis! - Adult Maxi, drób, 15 kg

  94.80

  Felix Fantastic (So gut wie es aussieht), 12 x 100 g - Rybne smaki

  17.80
 • Perfect Fit Senior, z kurczakiem - 750 g

  11.80

  Chappi, wołowina i drób - Dwupak 2 x 13,5 kg

  95.80

  10 kg Sanabelle + Poduszka Baldini z walerianą 2 szt. gratis! - No Grain, kurczak

  125.80

  Duże opakowanie Bosch + 2 x kość Alpha Spirit, połowa gratis! - Adult Maxi, drób, 15 kg

  94.80
 • Rinti Nature´s Balance, 6 x 800 g - Kurczak, ryż i świeże jajko

  52.80

  Royal Canin Mini Junior - 2 x 8 kg

  221.80

  Mighty Mutts™ Tough Dog Toys gumowa piłka - L: Ø 9 cm

  29.80

  12 x 400 g Animonda GranCarno Original Junior/Senior w super cenie! - Junior, wołowina z sercami indyczymi

  41.80
 • Rinti Sensible, 6 x 800 g - Jagnięcina z ryżem

  43.80

  Natural Heaven IV drapak dla kota - 70 x 45 x 170 cm

  479.80

  Concept for Life Sensitive Cats - 3 kg

  59.80

  RINTI Sensible, 50 g - Łosoś, 50 g

  7.80
 • Stojak dla papug - Antyczny, wymiary: dł. x szer. x wys.: 51 x 49 x 129 cm

  199.80

  Trainer Fitness 3 Puppy Medium/Maxi, ryba i ryż - 2 x 12,5 kg

  359.80

  Quick Pick worki na odchody w etui - 2 x 24 worki

  5.80

  Brit Premium Junior XL - 15 kg

  92.80
 • Rafiné Cross kaczka, indyk i kurczak - 2 x 15 kg

  224.80

  Rinti Feinest Adult, 11 x 150 g - Drób z warzywami

  32.80

  Bob Martin Zestaw trzech połówek kokosów dla dzikich ptaków - 2 x zestaw 3-częściowy

  34.80

  2 x 12 kg Hills Science Plan w super cenie! - Adult Large Breed, jagnięcina i ryż

  274.80
 • Pedigree Complete Adult Maxi, z wołowiną i ryżem - 2 x 15 kg

  169.80

  Kocyk Velvet, granitowy - 100 x 70 cm

  44.80

  Belcando Adult Lamb & Rice - 15 kg

  224.80

  12 kg Wolf of Wilderness + Wolf of Wilderness - liofilizowane przysmaki premium gratis! - Adult Sunny Glade, dziczyzna + High Valley - wątroba wołowa

  199.80
 • Schesir Filety z kurczaka, 6 x 150 g - Filet z kurczaka z wołowiną

  27.80

  Royal Canin Maxi Adult - 15 kg

  152.80

  Royal Canin Siamese Adult - 4 kg

  109.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g - Śledź z krewetkami

  49.80
 • Happy Dog Pure, 6 x 400 g - Indyk

  49.80

  Cats Best EcoPlus, żwirek zbrylający - 10 l (ok. 4,5 kg)

  24.80

  Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g - Pakiet mieszany

  89.80

  Duże opakowanie Brit + bransoletka "I love my dog" gratis! - Premium Adult XL, 15 kg

  91.80
 • Pakiet próbny Miamor Ragout Royale, 12 x 100 g - Królik, kurczak i tuńczyk

  19.80

  Catessy Chrupiący przysmak, 65 g - Drób z serem i tauryną

  2.80

  Pedigree DentaFlex - Dla dużych psów, 9 x 120 g

  59.80

  Mieszany pakiet próbny Purina ONE - Indoor + Coat & Hairball, 2 x 1,5 kg

  39.80
 • Dwupak Bosch - HPC Plus Struś & ziemniaki, 2 x 12,5 kg

  329.80

  Royal Canin Sterilised 37 - 4 kg

  82.80

  Happy Cat Indoor Adult, z jagnięciną - 2 x 4 kg

  139.80

  Earthborn Holistic Primitive Natural - 12 kg

  259.80
 • Smycz Hunter Round & Soft, czarna - 200 x 1 cm

  154.80

  Mata grzewcza Comfy, dwustronna - 40 x 30 cm

  89.80

  6 kg Feringa karma sucha w niskiej cenie! - Ryba

  129.80

  5 + 1 gratis! Wolf of Wilderness, 6 x 400 g - Green Fields - jagnięcina

  33.20
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 200 g - Wołowina, indyk i królik

  30.80

  Korzystny pakiet Herrmanns Bio-Mięso, 12 x 400 g - Wołowina

  85.80

  Applaws karma w galarecie dla kota, 6 x 70 g - Kitten: kurczak

  22.80

  Josera Culinesse Adult, z łososiem - 2 kg

  39.80
 • Herrmanns Menu, 6 x 400 g - Kaczka z batatem, dynią i olejem z wiesiołka

  46.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - Sensitive Kurczak i ryż

  34.80

  Concept for Life Large Sensitive - 12 kg

  139.80

  12 x 400 g Feline Porta 21 w super cenie! - Kurczak i ryż (Sensitive)

  109.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa