wróć

Mowa kociego ciała

 

Koty nie potrafią mówić ludzkim głosem. Nie mogą używać słów do przekazania tego, co czują, myślą, czego potrzebują. Jednak za pomocą mowy swojego ciała potrafią powiedzieć o wiele więcej, niż mogło się nam wydawać. Porozumiewają się między sobą na wiele różnych sposobów, a repertuar ich zachowań jest bardzo bogaty.

Dźwięki


Mruczenie

Po dziś dzień naukowcy nie odkryli, w jaki sposób koty mruczą. Niektórzy mówią, że jest to spowodowane drganiem strun głosowych, jednak nikt jednoznacznie nie udzielił jeszcze odpowiedzi. Mruczenie to najbardziej tajemniczy i niezwykły dźwięk, jaki kot może z siebie wydać. Powszechnie uważa się, że kot mruczy, kiedy jest zadowolony. Jednak nie tylko. Mruczą także kotki, które wracają do swoich dzieci, by je uspokoić, młode kocięta podczas karmienia, by okazać zadowolenie, osobniki dorosłe, zbliżając się do osobnika dominującego, by go uspokoić, okazać dobre intencje oraz uległość. Mruczą także koty chore, czasem także znajdujące się na łożu śmierci – prawdopodobnie w celu samouspokojenia.

Dźwięki gawędziarskie

Takimi dźwiękami, które są ciche i czułe, przemawia matka do swoich dzieci lub kocur, który chce kopulować z kotką i stara się oczarować swoją „ukochaną”. Do grupy tych dźwięków zalicza się także mruczenie.

Dźwięki „wzywające”

Jest to grupa dźwięków od cichego miauczenia, do przenikliwego wojennego wrzasku walczących ze sobą kocurów. Takimi dźwiękami koty starają się zwrócić na siebie uwagę, zwabić do siebie innego osobnika lub ofiarę.

Odgłosy zagrożenia, strachu, złości

Kot, który czuje się zagrożony, wystraszony lub zły, wydaje dźwięki, które świadczą o jego podnieceniu. Są one bardzo zrozumiałe i łatwo rozpoznawalne dla innych osobników – także dla ludzi. Kot głośno parska i prycha, co świadczy o możliwości nastąpienia szybkiego ataku w stronę drugiego osobnika.

Ostrzeżenie

Głębokie, gardłowe warczenie wysyłane jest w stronę innych osobników, w celu uzmysłowienia im, że zdobycz, którą kot właśnie złapał, należy tylko i wyłącznie do niego. Kot wydaje ten dźwięk zaciskając mocno zęby na zdobyczy, przez co przypomina to bardziej odgłos wydawany przez psa, niż kota.


Miauczenie

Wydaje się być dźwiękiem zastrzeżonym tylko i wyłącznie dla ludzi. Świadczy o chęci zwrócenia na siebie uwagi, często wydawane jest podczas witania domownika lub wtedy, gdy kot przypomina pod lodówką, że równie chętnie by coś zjadł.

Mimika twarzy


Czujna obserwacja

Podczas, gdy kot czujnie obserwuje otoczenie, na jego pyszczku nie widzimy zmarszczek, a uszy ma podniesione do góry, jest to oznaką jego pokojowego nastroju.

Senność

W momencie, kiedy kota zaczyna ogarniać senność, jego oczy stają się ciężkie, a powieki coraz bardziej zaczynają opadać w dół.

Nagłe zwrócenie uwagi

Jeśli coś nagle zainteresowało naszego kota, jego oczy stają się szeroko otwarte, wąsy wyprostowane, a uszy napięte i skierowane do przodu.

Strach lub gniew

Kiedy kot okazuje nam uczucie strachu lub gniewu, zwraca uszy na boki i skośnie do tyłu, jego wargi stają się ściągnięte, a na pyszczku pojawiają się zmarszczki.

Strach

Kiedy kot się wystraszy, od razu szykuje się do obrony przed ewentualnym atakiem ze strony przeciwnika. Kładzie uszy płasko po głowie, jego źrenice stają się bardzo rozszerzone, pyszczek wykrzywia się, a przy okazji kot parska. Daje tym ostrzeżenie, że w przypadku próby ewentualnego ataku będzie się bronił.

Złość

Kot rozzłoszczony powoli opuszcza głowę na dół, wlepia oczy w przeciwnika, kierując się w jego stronę. Jego źrenice stają się bardzo wąskie, a uszy odwracają się tylną stroną muszli do przeciwnika. Jest to oznaką gotowości do ataku na przeciwnika.

vetid

Ogon

• podniesiony do góry – zadowolenie, dobry humor i pewność;
• gładki i luźno zwisający – oznacza normalny humor;
• najeżony niczym szczotka do butelek - jest to oznaka strachu;
• nastroszony, wydaje się większy niż jest – oznaka strachu i brawury;
• ustawiony poziomo z drgającym końcem – wyraz największego skupienia i napięcia;
• wolno poruszający się – sygnalizuje lekkie rozdrażnienie;
• wyprężony i szybko poruszający się – radosne powitanie właściciela;
• rytmicznie uderzający – w tym wypadku należy spodziewać się jakiejś reakcji ze strony kota w najbliższym czasie.

Postawa


Zadowolenie

Będąc w dobrym humorze, siedzi na udach, przednie łapy są ułożone obok siebie, a ogon jest owinięty wokół tułowia. Nie wykazuje aktywności, wydaje się oczekiwać na jakieś ciekawe wydarzenie.

Niepokój

Zaniepokojony kot wsuwa przednie łapy pod siebie i przyciska do ciała. Jego uszy są położone po głowie, wąsy ściągnięte, ogon znajduje się blisko ciała lub zamiata po podłodze. W przypadku kontaktu z innym osobnikiem może walczyć, wyciągając bardzo szybko spod siebie uzbrojone w pazury łapy, jednak stara się tego uniknąć, poprzez sygnalizowanie, że nie chce, aby ktoś mu teraz przeszkadzał.

Obrona

Kot, który obawia się ataku, wygina grzbiet w łuk, szczerzy zęby, jego sierść stroszy się, a całe ciało odwraca bokiem do przeciwnika.

Chęć do zabawy

Koty bardzo często okazują chęć do zabawy z człowiekiem kładąc się na grzbiet. Należy jednak uważać, gdyż głaskanie go po brzuchu może skończyć się dla nas podrapaniem. Często koty uważają swój brzuch za nietykalny, więc instynktownie reagują obronnym drapaniem.

Zaufanie

Kot, który chce okazać zaufanie do swojego właściciela, często ociera się o jego nogi, kładzie się u jego stóp, bądź przewraca się na grzbiet. Ukazuje przez to także swoje odprężenie.

Agresja

Kot przysiada spięty do skoku, uszy stawia i kieruje do przodu, stroszy wąsy. Trzyma ogon blisko ciała i macha nim na boki, a do tego wydaje przeciągłe i głuche warczenie. Jest to oznaka agresji, dlatego lepiej nie drażnić tak zachowującego się kota.

Zapach

Zapach jest kolejnym sposobem porozumiewania się kotów. Każdy kot zostawia w domu swoje ślady zapachowe. Znaczy teren za pomocą gruczołów łojowych znajdujących się na jego pyszczku, czole czy brodzie. Dlatego często można zaobserwować, że kot ociera się o różne przedmioty znajdujące się w domu, a także o nasze nogi. Kolejnym sposobem znakowania terytorium jest drapanie. Na spodniej stronie kocich łap również znajdują się gruczoły łojowe, które zostawiają zapach.
Najbardziej nieznośną formą znakowania terenu jest obsikiwanie go przez kocury. Mocz dorosłego, niewykastrowanego kocura jest bardzo uciążliwy, a jego zapach trudny do pozbycia się. Z tego względu bardzo często kastruje się koty.

Udeptywanie i ślinienie się

Udeptywanie jest wyrazem silnego zadowolenia kota. Jest to pozostałość po wieku kocięcym, kiedy to małe kotki udeptują sutki matki pijąc z nich mleko. Czasami udeptywaniu towarzyszy także ślinienie, które jest odruchem warunkowym, zachowanym z okresu karmienia przez matkę.

Kocia mowa ciała to gesty, mimika, ułożenie sierści, ogona, pozycja ciała oraz wydawane dźwięki. Musimy pamiętać, że chcąc zrozumieć w pełni sygnały wydawane przez naszego pupila, musimy go całego bacznie obserwować. Inaczej wydawane przez niego sygnały mogą zostać źle przez nas zrozumiane, a co za tym idzie, skończyć się np. podrapaniem.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Trixie szprotki suszone - 800 g

  59.80

  Megapakiet Sheba, 36 x 85 g - Selection in Sauce, drób

  79.80

  Mieszany pakiet próbny: Catessy kawałeczki w galarecie lub w sosie, 12 x 405 / 415 g - Kawałeczki w sosie, 12 x 415 g

  25.80

  Korzystny pakiet zooplus Classic, 12 x 800 g - Z kurczakiem

  64.80
 • Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - Filety z kurczaka

  35.80

  HUNTER Sylt torba transportowa - 40 x 19 x 30 cm

  169.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Digestion - 12,5 kg

  136.80

  Barkoo Mini Bones, 200 g - Żwacze

  7.80
 • Dennerle Bio-Line CO2 Zestaw Zapasowy -

  29.80

  KONG Wubba Weaves - L

  39.80

  Rinti Sensible Pur, 6 x 400 g - Kaczka

  29.80

  Bosch Junior Lamb & Rice, jagnięcina i ryż - 15 kg

  129.80
 • Hills Prescription Diet Feline Urinary Dissolution s/d - 1,5 kg

  54.80

  Pakiet Gourmet Gold Kawałki w Pasztecie, 48 x 85 g - Kurczak z marchewką i cukinią

  69.80

  Dwupak Applaws - Adult Small & Medium Breed, kurczak, 2 x 7,5 kg

  269.80

  Pakiet Cosma Nature Kitten dla kociąt, 24 x 70 g - Kurczak i tuńczyk

  69.80
 • Zabawka dla ptaków Pico - 24 cm

  8.80

  Trixie Baggy Belt torebka na biodro - Obwód bioder: 62-125 cm

  29.80

  Smilla Adult Sterilised, 300 g - 300 g

  4.80

  Korzystny pakiet Terra Canis, 12 x 400 g, w super cenie! - Pakiet mieszany, 6 smaków

  129.80
 • Tetra AquaSafe Preparat do uzdatniania wody - 5000 ml

  149.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g - Drób z krewetkami

  29.80

  Beaphar Nieren Bits na nerki - 150 g

  11.80

  Dibo proszek z nowozelandzkiego małża zielonego - 400 g

  119.80
 • Catessy Kawałeczki w sosie, 4 różne smaki - 12 x 100 g

  12.80

  Hills Feline Indoor Cat Adult, kurczak - 2 x 4 kg

  204.80

  Buda Spike Komfort z plastikowymi drzwiczkami - XL: dł. x szer. x wys.: 112 x 96 x 105 cm

  399.80

  Duże opakowanie Bosch + Chewies Kosteczki, półwilgotne, wołowina gratis! - Light, 12,5 kg

  89.80
 • Bozita w galarecie, puszki 6 x 410 g - Wołowina

  23.80

  Pas bezpieczenstwa Allsafe - Rozmiar S: dla małych psów

  159.80

  Dwupak Trainer - Natural Medium, wołowina ryż i żeń-szeń, 2 x 12,5 kg

  279.80

  Pakiet próbny: 400 g Concept for Life + Cosma Nature 6 x 70g - Light + Cosma Nature

  29.80
 • Sanabelle Hairball Snack - 24 x 20 g

  29.80

  Korzystny pakiet zooplus Selection, 12 x 400 g - Adult, wołowina, dziczyna i kaczka

  74.80

  12,5 kg/15 kg Happy Dog Supreme + zabawka Świnka do masażu gratis! - Sensibile Irlandia, 12,5 kg

  169.80

  5 + 1 gratis! Rocco Classic, 6 x 400 g - Czysta wołowina

  16.40
 • Szelki Julius-K9 Power Red - Rozm. 2

  99.80

  Poduszka do klatek - M: 77 x 55 x 10 cm

  69.80

  Vitakraft, paseczki jagnięce - 3 x 80 g

  17.80

  Eukanuba Adult Breed Specific Golden Retriever - 2 x 12 kg

  264.80
 • Zabawka dla kota Aumüller Baldi Mouse - 3 sztuki

  29.80

  Dwupak Sanabelle, 2 x 10 kg - Sensitive, drób

  192.80

  Hills Prescription Diet c/d Urinary Stress - 4 kg

  119.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g - Pierś z kurczaka z serem

  22.80
 • Dwupak Bosch - Junior Maxi, 2 x 15 kg

  199.80

  Smilla Kitten, 6 x 200 g - Z kurczakiem

  15.80

  Pakiet GranataPet DeliCatessen, 12 x 200 g - Czysta cielęcina

  49.80

  Hills Feline Adult Urinary & Sterilised, kurczak - 1,5 kg

  49.80
 • Trixie Laslo kocyk - 150 x 100 cm

  49.80

  Trixie butelka ze stali szlachetnej z miseczką - 300 ml

  19.80

  Bozita Naturals Original - 2 x 12 kg

  194.80

  Mieszany megapakiet Gourmet Gold Mus, 48 x 85 g - Pakiet mięsny

  69.80
 • Most dla gryzonia - Rozmiar L: dł.x szer.: 50 x 30 cm

  22.80

  Exclusion Diet, jeleń z ziemniakami - 12 x 400 g

  89.80

  Korzystny pakiet MACs Adult, 12 x 400 g - Głowizna i marchew

  63.80

  Przysmaki Thrive, biała ryba - 15 g

  12.80
 • Pakiet Cosma Nature, 12 x 280 g - Kurczak i łosoś

  89.80

  Megapakiet Almo Nature Classic, 24 x 55 g - Filet kurczaka

  59.80

  3 kg Yarrah Bio w super cenie! - Z kurczakiem

  59.80

  10 + 2,5 gratis! Mera Dog, 12,5 kg - Jagnięcina i ryż

  107.80
 • Premium Cuni Nature Karma dla królików - 2 x 10 kg

  159.80

  Applaws Adult Small & Medium Breed, kurczak - 7,5 kg

  139.80

  Trixie szelki samochodowe dla kota - Kolor: czerwony

  19.80

  Royal Canin Cardiac - Veterinary Diet - 2 x 14 kg

  434.80
 • Happy Dog Supreme Mini Nowa Zelandia - 2 x 4 kg

  144.80

  Concept for Life Sterilised Cats - 3 kg

  59.80

  proCani Wołowina Select z warzywami i owocami - 20 x 400 g

  159.80

  750 g + 750 g gratis! Concept for Life karma sucha , 1,5 kg - Golden Retriever Adult

  19.80
 • Trixie Premio Sushi Light Rolki z białej ryby - 100 g

  7.80

  8in1 Delights Dental - XS, 7 x 12 g

  17.80

  Tigerino Canada żwirek dla kota - nieperfumowany - 2 x 15 kg (ok. 29,9 l)

  79.80

  4 kg Wahre Liebe + kocyk Wahre Liebe gratis! - Dla smakoszy z nadwagą

  79.80
 • Schesir w bulionie, 6 x 70 g - Filet z kurczaka z doradą

  19.80

  IAMS Pro Active Health Adult Weight Control - 2 x 10 kg

  229.80

  Korzystny pakiet Happy Dog Pure, 12 x 800 g - Dziczyzna

  159.80

  Royal Canin Kitten Instinctive w galarecie - 12 x 85 g

  34.80
 • Bird - wędka dla kota - 3 sztuki

  15.80

  Trainer Natural Medium Puppy & Junior - 12,5 kg

  169.80

  Catz Finefood Purrrr w puszkach, 12 x 200 g / 190 g - No. 103, kurczak (12 x 200 g)

  79.80

  Fitmin Program Medium Senior - 2 x 15 kg

  264.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Drugi kot w domu

 Często zdarza się, że mając jednego kota pragniemy po pewnym czasie wziąć drugiego. Decyzja taka zapada z różnych powodów: przekonaliśmy się, że koty to ciekawe i miłe..

Znudzony kot

 Często decyzja o wzięciu kota podyktowana jest przekonaniem, że koty to mało absorbujące, nie potrzebujące towarzystwa, leniuchujące całymi dniami zwierzęta. Myśląc w ten..

Co dwa koty to nie jeden

 Dla wielu osób dopiero zastanawiających się nad adopcją kota lekko przerażającą wydaje się być sugestia dotychczasowego opiekuna, że może warto byłoby rozważyć wzięcie od..

Uciążliwe miauczenie kota

 Koty to zazwyczaj ciche zwierzęta, jednak zdarza się, że nasz pupil zaczyna nieustannie i w bardzo uciążliwy sposób miauczeć. Przyczyn takiego zachowania może być kilka. Czasem są ..

Jak oswoić psa z kotem?

 Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” skłania wielu właścicieli psów i kotów do błędnego przekonania, że te dwa gatunki zwierząt nie mogą żyć w przyjaźni. Często..

Jak oswoić kota?

 Zdarza się, że kot, którego przyjęliśmy pod swój dach nie jest do końca oswojony. Bywa tak w przypadku zwierząt wziętych ze schroniska lub z ulicy. Co robić, gdy zamiast..

Zabawa z kotem

 Koty uwielbiają się bawić. Dotyczy to nie tylko młodych kociaków – kot wykazuje chęć do dokazywania i brykania przez całe swoje życie. Jedynie choroba lub poważne dolegliwości..

Gdy kot chce wychodzić na dwór

 Panuje powszechne przekonanie, że kot musi wychodzić na dwór - zapewne bierze się ono z dosłownej interpretacji powiedzenia, że kot chadza własnymi drogami. Jest faktem, że..

Żucie, ssanie i drapanie

 Wielu posiadaczy kotów skarży się, że ich pupile drapią meble i dywany, ssą i gryzą materiały, grzebią w doniczkach lub niszczą rośliny. To nie tylko paskudne nawyki, które..

Koty i dzieci

 Ludzie, którzy planują dziecko często pozbywają się kota z domu. Nie ma takiej potrzeby, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Koty dobrze porozumiewają się z małymi dziećmi,..

oddam psa
ff