wróć

Czy trzeba obrączkować ptaki?

 

Czy trzeba obrączkować ptaki?

Obrączka to wizytówka naszego ptaka – określa jego pochodzenie i wiek. Stanowi ona również konieczny element większości wystaw i konkursów, a także jest warunkiem legalnej sprzedaży. Nie mamy takiego prawnego obowiązku, jeśli nie zamierzamy hodować ptaków i ich sprzedawać, ale pamiętajmy, że obrączkowanie jest pomocne po prostu dla nas.
Najlepsze obrączki to te wydawane przez Polską Federację Ornitologiczną. Zawierają informację o hodowcy i związku, co pozwala zidentyfikować właściciela w przypadku ucieczki ptaka. Co roku jest też wykorzystywany inny kolor obrączki, co przydaje się, gdy mamy dużo ptaków. Niektórzy hodowcy stosują inne – takie, które zawierają ich inicjały, numer obrączki, rok i kraj.
Ptaki obrączkuje się w wieku 6-11 dni. Należy je w tym celu delikatnie złapać i przytrzymać prawą nóżkę kciukiem i palcem wskazującym. Nasuwając obrączkę, musimy uważać, aby nie uszkodzić tylnego palca ptaka. Numery poszczególnych obrączek powinniśmy zapisać. W przypadku starszych zwierząt wykorzystuje się obrączki zaciskowe, które jest łatwiej założyć.

Rozmiar obrączki

Rozmiar obrączki zależy przede wszystkim od gatunku ptaka. Oto list wyróżniająca średnicę obrączek dla najpopularniejszych gatunków:

 • 2,7 mm – zeberka, mewka, amadyna wspaniała
 • 3,0 mm – kanarek kolorowy, kanarek kształtny
 • 4-4,5 mm – papużka falista, nierozłączki
 • 4,5 mm – modrolotka mała, modrolotka żółtoczapkowa
 • 5,5 mm – nimfa, rudosterka zielonolica, rozella białolica, modrolotka czerwonoczelna
 • 6 mm – rozella królewska, mnicha nizinna
 • 6,5 mm – konura słoneczna, szkarłatka żółtoskrzydła, barabanda
 • 7 mm – lorysa górska, lorysa zielona, lorysa większa, lorysa timorska, lorysa czarnobrzucha, lorysa tęczowa, lorysa ozdobna; konura patagońska (patagonka); aleksandretta obrożna
 • 7,5 mm – papuga królewska
 • 8,5 mm – amazonka zielona, niebieskolica
 • 9 mm – aleksandretta większa
 • 9,5 mm – amazonka czerwonoczelna
 • 10-12 mm – kakadu
 • 12 mm – żako kongijskie
 • 15 mm – ara zwyczajna, ara żółtoskrzydła
 • 16 mm – ara zielonoskrzydła

Mikroczip

Jeśli nie chcemy obrączkować naszego ptaka, możemy również go zaczipować, podobnie jak w przypadku psów. Pod skórę jest wprowadzany mikroczip zawierający informacje o ptaku i jego właścicielu. Można go odczytać za pomocą specjalnego urządzenia, które posiada większość lekarzy weterynarii i schronisk. Jeśli więc nasz ptak by się zgubił, jego odnalezienie byłoby znacznie łatwiejsze.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Skąd wziąć papugę?

 Z czym innym mogłaby się kojarzyć papuga, jak nie z nieodłącznym lokatorem ludzkiego ramienia, cichutko gadającym pod dziobem? Nie jest to wizja trudna do spełnienia – z..

Opieka nad papugą w okresie lęgowym

 Niestety, ale papużki nie zawsze za porę lęgów uznają tę, kiedy mają dostęp do budki lęgowej. Zdarza się, że potęgujący instynkt sprawia, iż zaczynają one znajdować sobie..

Jak wybrać klatkę dla papugi?

 Klatka to miejsce, w którym ptak spędza większość czasu – powinien czuć się w niej bezpiecznie, wygodnie i oczywiście musi w niej znaleźć wszystkie potrzebne rzeczy. Jaka klatka ..

Jak oswoić papugę?

 Obojętnie, skąd, jakiego i od jak dawna posiadamy ptaka – metoda nauki pozostaje taka sama, jedynymi różnicami może być to, ile czasu jest poświęcane pupilkom. Wszystko wymaga..

Co powinno się znaleźć w klatce..

 Klatka to podstawowy element wyposażenia, które musimy zapewnić, decydując się na jakiegokolwiek ptaka w domu. Jej rodzaj i rozmiar zależą oczywiście od tego, kto ma w niej..

Jak rozpoznać płeć u papużki..

 Płeć u papużki falistej można rozpoznać na pierwszy rzut oka – trzeba jedynie wiedzieć, gdzie patrzeć, zwłaszcza że łatwo tu o pomyłkę. Nad dziobem papużki falistej znajduje ..

Jak nauczyć papugę mówić?

 To, czy nasza papużka nauczy się mówić – a raczej powtarzać dźwięki mowy ludzkiej – zależy od wielu czynników – oczywiście gatunku, ale też ilości i jakości kontaktu z..

Dokarmianie ptaków zimą

 Zdania na temat tego, czy dokarmiać ptaki zimą, czy nie, są podzielone. Wydaje się, że więcej jest zwolenników dokarmiania, a przynajmniej wtedy, gdy zima jest wyjątkowo długa,..

Pielęgnacja papug

 Aby utrzymać ptaki w odpowiedniej formie, należy odpowiednio zadbać o ich higienę. Odpowiednio utrzymane ptaki nie chorują, minimalizuje się możliwość inwazji pasożytami...

oddam psa
ff