wróć

Poród i okres poporodowy u kotki

 

Poród i okres poporodowy u kotki

O zbliżającym się porodzie u kotki świadczy kilka charakterystycznych objawów. Kotka staje się podenerwowana, co chwilę zagląda do gniazda, poprawia je, zazwyczaj traci zainteresowanie jedzeniem, tylko pije (dlatego powinna mieć zapewniony dostęp do świeżej, czystej wody).

Pamiętajmy, aby poinformować lekarza weterynarii o tym, że nasza kotka właśnie rodzi, aby w każdej chwili mógł on interweniować w razie nieprawidłowego przebiegu porodu! Jeśli przewidujemy, że podczas porodu wystąpią komplikacje, najlepiej gdy lekarz weterynarii będzie od samego początku na miejscu.

Przebieg porodu

Pierwszą widoczną oznaką porodu jest niewielki wyciek wód płodowych z pochwy. Bóle porodowe nasilają się, dlatego zwierzę może głośno miauczeć. Część kotek jednak nie wydaje żadnych dźwięków lub tylko cicho postękuje. Większość kotek szuka zacisznego miejsca, gdzie nikt nie będzie zakłócał jej spokoju. Mniej doświadczone kocice mogą jednak dążyć do kontaktu ze swoimi opiekunami, gdyż nie chcą być same w tych trudnych chwilach.

Pomiędzy kolejnymi bólami porodowymi zwierzę oblizuje intensywnie wargi sromowe, aby rozluźnić mięśnie i tkanki (zapobiega to ich późniejszemu rozerwaniu). Pod wpływem bólów porodowych otwór i szyjka macicy ulegają rozszerzeniu. Kolejnym etapem porodu są skurcze macicy, które rozpoznaje się po łatwo wyczuwalnych ruchach płodów poprzez skórę brzucha. Skurcze stają się coraz częstsze i niektórym kotkom pomaga, gdy opiekun łagodnie i uspokajająco do nich przemawia. Jednak nie należy narzucać się zwierzęciu na siłę.

Następnym etapem są bóle parte, podczas których kotka kładzie się na boku lub kuca. Silne skurcze mięśni brzucha pomagają „wypchnąć” kociątka na świat. Maleństwa zazwyczaj rodzą się główką do przodu, która to pozycja ułatwia przebieg porodu. Jednak zdarza się, że ułożenie noworodka sprawia trudności kotce i może być niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno maleństwa jak i matki. Takie utrudnione ułożenie nazywane jest przodowaniem pośladkowym (maluch wysuwa się z dróg rodnych pośladkami do przodu), a dodatkową komplikacją może być taki ułożenie łapek kociaka, że to one wyłaniają się jako pierwsze. W razie komplikacji konieczna jest interwencja lekarza weterynarii, więc natychmiast go wezwijmy!

Po urodzeniu kociego noworodka kotka zębami rozrywa błony płodowe, aby uwolnić kociaka, a następnie zjada błony płodowe i przegryza pępowinę. Kolejną czynnością kotki jest jak najszybsze, dokładne wylizanie swoich dzieci. W ten sposób oczyszcza je i osusza, a także pobudza układ krwionośny i oddechowy do pracy.

Pierwszy kociak rodzi się w ciągu 2 godzin od rozpoczęcia porodu, kolejne maluchy przychodzą na świat w ciągu kilku kolejnych godzin. Po urodzeniu każdego kociaka z dróg rodnych kotki powinno się wysunąć łożysko, które ta natychmiast zjada. Jeśli łożysko się nie pojawi, może być konieczna późniejsza interwencja lekarska.

Czy i jak należy pomagać kotce podczas porodu?

Zdrowa kotka powinna sama poradzić sobie z urodzeniem kociąt i nasza interwencja jest niewskazana, gdyż może rozpraszać rodzącą kotkę. Jednak poród to dla kotki bardzo wyczerpujące przeżycie, a niekiedy zdarzają się komplikacje – wtedy pomoc może być konieczna. Najlepiej, jeśli pomocy udzieli osoba doświadczona w przyjmowaniu trudnych porodów (lekarz weterynarii, doświadczony hodowca). Czasami jednak nie jest to możliwe – wtedy musimy poradzić sobie sami.

Kiedy więc i w jaki sposób udzielić pomocy? Gdy widzimy następujące nieprawidłowości:

- kotka odczuwa lęk podczas bólów porodowych: należy przemawiać do niej spokojnie i łagodnie

- nieprawidłowe ułożenie płodów: jeśli maluch nie może wydostać się o własnych siłach z dróg rodnych w ciągu 5 minut, należy umyć ręce i chwycić kociątko przez czystą gazę, a następnie bardzo delikatnie wysunąć je z dróg rodnych uważając, aby nie ściskać jego brzuszka

- osłabiona kotka nie ma podjąć niezbędnych czynności pielęgnacyjnych (rozerwanie pęcherza płodowego, oczyszczenie kociaka, odgryzienie pępowiny): grozi to uduszeniem się noworodka, dlatego należy rozerwać pęcherz płodowy i delikatnie wysunąć z niego kociątko, następnie usunąć śluz z pyszczka i nosa, a kociaka wytrzeć do sucha papierowym ręcznikiem (można to robić dość energicznie, aby pobudzić układ krwionośny i oddechowy do pracy), kolejną czynnością będzie przecięcie pępowiny – przewiązujemy ją sterylną nitką ok. 2 cm od brzucha i odcinamy powyżej sterylnymi nożyczkami

vetid

Kiedy natychmiast wzywać weterynarza?

Wzywamy weterynarza, jeśli zaniepokoi nas cokolwiek w wyglądzie czy zachowaniu kotki lub noworodków, a nie wiemy jak sobie z tym radzić. W niektórych przypadkach może zajść konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia lub ratowania życia kotki lub młodych. W takich przypadkach pomóc może wyłącznie lekarz weterynarii. Zaniepokoić powinny nas następujące objawy:

- opóźnianie się porodu po fazie skurczów (mogła nastąpić blokada lub zator, spowodowany np. wcześniejszym uszkodzeniem miednicy lub deformacją płodu)
- podejrzenie, że dwa kocięta utknęły w drogach rodnych
- długa (ponad dwugodzinna) przerwa w pojawieniu się kolejnych kociąt
- zielonkawa barwa wód płodowych
- nieprzyjemny zapach wód płodowych
- zasłabnięcie kotki
- po urodzeniu kociaka nie wysunęło się łożysko
- zdeformowane płody

Okres poporodowy

Po przyjściu na świat wszystkich małych, gdy kotka dokonała już wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, przychodzi czas na doprowadzenie własnego futerka do porządku i chwilę odpoczynku. Maleństwa są całkiem ślepe i głuche, jednak wiedzą, że należy dostać się do sutków matki i zacząć po raz pierwszy ssać. Karmienie mlekiem matki jest bardzo ważne, gdyż to z nim do małych organizmów dostają się przeciwciała, które chronią kocięta przed chorobami. Okres karmienia powinien trwać nawet do 12 tygodnia życia kociąt.

Matce z młodymi należy teraz zapewnić spokój. Kotka powinna sama poradzić sobie z wszystkimi ważnymi czynnościami, jak karmienie, oczyszczanie kociąt, sprzątanie legowiska (kotka w tym celu zjada odchody swoich młodych), masowanie brzuszków i okolic odbytu swoich dzieci (aby pobudzić perystaltykę jelit i ułatwić wypróżnianie) itp. Jeśli zauważymy, że kotka nie dba należycie o kocięta, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii. Może zajść konieczność pomocy w opiece nad kociakami. Porady, jak to robić znajdują się w artykule „Kocie oseski bez matki”.

Pamiętajmy, że kotka rzadko opuszcza gniazdo, dlatego zadbajmy o ułatwienie jej codziennego funkcjonowania. W pobliżu legowiska należy ustawić miseczkę pełną czystej, świeżej wody (kotka musi uzupełnić niedobory płynów po wyczerpującym porodzie). Jeśli chodzi o karmienie – nie należy przesadzać z przekarmianiem, ale pozwólmy kotce jeść tyle, ile potrzebuje.

Kocięta będą ssały matkę co dwie godziny i nie powinny mieć z tym większych problemów. Jeśli usłyszymy niepokojący płacz maluchów, sprawdźmy, czy kotka ma wystarczającą ilość pokarmu (należy uważnie obserwować, czy w sutkach jest mleko). Ponadto, jeśli zauważymy, że któryś sutek jest gorący i zaczerwieniony, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii, gdyż oznacza to stan zapalny i trzeba będzie zastosować antybiotyk oraz ochronić bolące miejsce przed kociętami.

Czasami w okresie poporodowym u kotki mogą wystąpić pewne komplikacje. Jedną z nich jest zbyt długie wydalanie pozostałości po łożysku. Zazwyczaj powinno ono trwać od 5 do 10 dni. Jeśli trwa dłużej i połączone jest z utratą apetytu oraz zaprzestaniem troszczenia się o małe, natychmiast skontaktujmy się z weterynarzem. Inną dolegliwością jest tzw. tężyczka poporodowa, która jest wynikiem niedoboru wapnia w organizmie. Objawia się niezbornością ruchów kotki oraz konwulsjami – gdy zauważymy podobne objawy, koniecznie wezwijmy lekarza weterynarii, gdyż zbyt późne udzielenie pomocy jest groźne dla życia kotki.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Piłka Kong Stuff-A - L

  42.80

  Cosma Nature, 6 x 140 g - Kurczak i ser

  29.80

  Animonda vom Feinsten Deluxe dla kastratów - 10 kg

  109.80

  Korzystny pakiet MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 400 g - Cielęcina & indyk

  65.80
 • Royal Canin British Shorthair Adult - 2 kg

  59.80

  Rocco, 1 x 400 g - Classic: Wołowina z dziczyzną

  3.80

  Pakiet mieszany Cesar Country Kitchen Favourites - 48 x 150 g

  119.80

  Royal Canin Skin Care Small Dog - 2 x 4 kg

  209.80
 • Megapakiet Felix, 12 x 400 g - Kąski w galarecie, wołowina z drobiem

  29.80

  Concept for Life British Shorthair Adult - 400 g

  14.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 180 g - Łosoś

  13.80

  Megapakiet Pedigree Adult, 24 x 800 g - Classic: 3 rodzaje drobiu

  149.80
 • Catz Finefood w puszce, 6 x 200 g - Dziczyzna

  29.80

  Gourmet Diamant, 12 x 85 g - Biała ryba

  34.80

  Pro Plan Small & Mini Puppy Optistart, kurczak i ryż - 3 kg

  59.80

  Pakiet mieszany MACs Cat, 12 x 100 g - Mieszany pakiet drobiowy

  39.80
 • Dokas Sandwich z kurczaka - 70 g

  6.80

  Dwupak Bosch - Light, 2 x 12,5 kg

  169.80

  Concept for Life Sensitive Cats - 3 kg

  59.80

  Pakiet próbny Applaws, 2 x 2 kg - Pakiet mieszany 1

  87.80
 • Royal Canin Indoor 27 - 10 kg

  164.80

  Racice cielęce - 30 sztuk

  30.80

  La Digue II drapak dla kota - Czarny

  349.80

  Korzystny pakiet MAC´s Cat karma dla kota, 12 x 800 g - Kaczka, indyk, kurczak

  105.80
 • Terra Canis bez zbóż, 6 x 800 g - Wołowina z cukinią, dynią i oregano

  117.80

  Korzystny pakiet Terra Canis bez zbóż, 12 x 800 g - Kurczak z pasternakiem, dmuchawcem i rumiankiem

  224.80

  Hills Prescription Diet c/d Urinary Stress - 2 x 8 kg

  429.80

  Iams Delights Adult Rybne smaki, 12 x 85 g - Rybne smaki w sosie

  23.80
 • Kattovit Gastro, 85 g - Kaczka, 24 x 85 g

  49.80

  Catz Finefood w puszce, 6 x 400 g - Łosoś z drobiem

  49.80

  Miamor Cat Confect Kitten pasta mleczna - 55 x 15 g

  49.80

  Pakiet próbny Sanabelle Adult, 3 x 2 kg - Pakiet mieszany 3

  119.80
 • Dwupak Bosch - Mini Senior, 2 x 2,5 kg

  47.80

  15 + 1,5 kg gratis! Lupo Sensitiv, 16,5 kg - Lupo Sensitiv 24/10

  149.80

  KONG Wubba Weaves - S

  27.80

  Dwupak Purina Pro Plan - Adult Performance Optipower, kurczak i ryż, 2 x 14 kg

  334.80
 • Megapakiet Applaws w bulionie, 24 x 156 g - Pierś z kurczaka z dynią

  129.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g - Filet kurczaka

  49.80

  Wolf of Wilderness, 4 kg - Adult Sunny Glade, dziczyzna

  69.80

  41+7 gratis! Pakiet mieszany Royal Canin, 48 x 85 g - Instinctive w sosie i galarecie

  118.80
 • Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 400 g - Drób i jagnięcina

  99.80

  Akwarium Juwel Rio 240 - zestaw - Czarne

  2499.80

  Hills Feline Adult, kurczak - 400 g

  15.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten Adult z nadzieniem, 30 x 100 g - Indyk, pierś z kurczaka i zioła

  59.80
 • Korzystny pakiet Greenwoods Adult , 12 x 395 g - Kaczka i brązowy ryż

  49.80

  Bosch HPC Soft Senior Kozina & ziemniak - 2,5 kg

  45.80

  Yukon świetlna obroża - Limonkowa, obwód szyi 20-70 cm

  24.80

  Hunter Kość do pielęgnacji zębów "Toothcleaner" - Rozmiar L

  29.80
 • Megapakiet Miamor Ragout Royale w sosie, 22 x 100 g - Tuńczyk z kurczakiem

  35.80

  Happy Dog Supreme Mini Irlandia - 2 x 4 kg

  144.80

  Racice cielęce - 30 sztuk

  30.80

  11 kg + 1 kg gratis! Beneful, 12 kg - Beneful Healthy Weight

  82.20
 • Dwupak Bozita Robur - Genuine 23/13, jagnięcina i ryż, 2 x 12,5 kg

  339.80

  Korzystny pakiet Schesir w galarecie, 12 x 85 g - Tuńczyk z szynką

  35.80

  Rinti Gold Mini, 6 x 100 g - Jeleń z wołowiną

  11.80

  Josera Optiness Adult - 15 kg

  129.80
 • Dirt Devil Fellino mini turboszczotka do usuwania sierści - Szczotka

  69.80

  Odplamiacz i odświeżacz Dogit BUST-IT - 710 ml

  39.80

  Royal Canin Sterilised Appetite Control - 4 kg

  89.80

  Wolf of Wilderness - liofilizowane przysmaki premium - Blue River - filet z łososia (70 g)

  27.80
 • Mieszany pakiet Cosma Original Snackies, 4 smaki - Duże tubki, 95 g

  36.80

  Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 10 kg - Adult, kurczak i ryż

  344.80

  Markus-Mühle Black Angus Senior - 15 kg

  179.80

  Korzystny pakiet Schesir Natural w sosie, 12 x 70 g - Tuńczyk

  35.80
 • Mix z jagnięciny - 600 g

  36.80

  Sanabelle Dental - 10 kg

  126.80

  Rinti Sensible Pur, 6 x 400 g - Kurczak

  29.80

  Green Petfood InsectDog, karma hipoalergiczna - 2 x 15 kg

  549.80
 • Megapakiet Catessy Sticks, 45 sztuk - Łosoś z pstrągiem

  16.80

  Whiskas Temptations, łosoś - 60 g

  4.80

  Megapakiet Whiskas 1+ saszetki, 84 x 100 g - Wybór dań rybno-drobiowych w galarecie

  89.80

  1,5 kg Lukullus karma + 1 x 400 g Lukullus Natural gratis! - Adult, Wołowina charolaise i pstrąg

  24.80
 • Dokas Przysmak z kurczaka i jabłka - 210 g

  15.80

  Megapakiet Rinti Sensible, 24 x 400 g - Jagnięcina z ryżem

  114.80

  Royal Canin Gastro Intestinal Low Fat w puszkach - 24 x 410 g

  264.80

  Applaws karma dla kota, 6 x 70 g - Pierś z kurczaka

  22.80
 • Purina ONE Sterilcat z wołowiną - 3 kg

  39.80

  Prestige Premium Parrot - 2,5 kg

  34.80

  Pakiet próbny Sanabelle Adult, 3 x 2 kg - Pakiet mieszany 2

  99.80

  Duże opakowanie Josera + bransoletka "I love my dog" gratis! - Optiness Adult

  129.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

oddam psa
ff