wróć

Zgubiony i porzucony pies – co mówi prawo?

 

Znalazłeś porzuconego, zagubionego lub bezdomnego psa. Co powinniśmy zrobić zgodnie z przepisami prawa? Kiedy możemy przygarnąć takie zwierzę, uzyskując co do niego prawo własności?

Informacje na ten temat znajdziemy w:

  • Kodeksie cywilnym,
  • Kodeksie wykroczeń,
  • Ustawie z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych,
  • Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.


Przede wszystkim, pamiętajmy, aby zgłosić znalezienie psa w poszczególnych instytucjach. Informacje na ten temat znajdują się w artykule „Gdzie zgłosić znalezionego psa?” Jeżeli tego nie zrobimy w ciągu dwóch tygodni od odnalezienia zwierzęcia, możemy zostać ukarani karą grzywny w wysokości do 500 zł lub karą nagany (art. 125 Kodeksu wykroczeń).

Pamiętajmy, że po znalezieniu psa w pomieszczeniu zajmowanym przez kogoś, musimy go o tym poinformować i ma on prawo zażądać oddania czworonoga na przechowanie (art. 5 Ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych).

Jeśli wiemy, kto jest opiekunem psa, powinniśmy zawiadomić tę osobę o znalezisku i wezwać do jego odbioru (oczywiście najlepiej jest to robić na piśmie).
Jak jednak wiadomo, nie zawsze uda się odnaleźć właściciela. Niektórzy decydują się przygarnąć zwierzę i zaopiekować nim. Aby zrobić to w pełni zgodnie z prawem, musimy zapewnić sobie dowody na to, kiedy znaleźliśmy zwierzę, właśnie zgłaszając tę sytuację do właściwych organów państwowych – czasami bowiem opiekun lubi wrócić po kilku latach i domagać się oddania zwierzęcia, oskarżając nas o kradzież. Na szczęście, jeśli dotychczasowy właściciel nie zgłosi się po psa w ciągu roku od otrzymania wezwania do odbioru, uzyskamy prawo własności do zwierzęcia. Powinniśmy wtedy otrzymać od starosty specjalne zaświadczenie, które potwierdzi to, że jesteśmy nowymi opiekunami.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie dotrzeć do opiekuna psa, równie ważne jest poinformowanie wszelkich instytucji o tym, że go znaleźliśmy. Gdy miną dwa lata od tego zdarzenia i były właściciel nadal nie pojawi się po swojego czworonoga, to my staniemy się jego nowymi opiekunami.
Po znalezieniu pies oczywiście może też trafić do schroniska, czy to za naszą sprawą, czy za sprawą organów państwowych. Przez 14 dni będzie on tam czekał na swojego dotychczasowego opiekuna, jednak po tym czasie może zostać oddany do adopcji. Osoba, która wtedy go przygarnie, zostanie jego nowym właścicielem, a poprzedni nie będzie miał prawa domagać się jego oddania. Schronisko również nie może podawać danych nowych opiekunów.
W przypadku porzucenia psa, opiekun traci prawo własności, a zwierzę staje się tzw. „ruchomą rzeczą niczyją”. Przygarnięcie takiego psa (danie mu obroży, jedzenia, picia, miejsca do spania etc.) oznacza, że objęliśmy go w posiadanie samoistnie, więc nabyliśmy własność (art. 180-181 Kodeksu cywilnego).Artykuły które mogą cię również zainteresować

Higiena jamy ustnej u psów i kotów

 Pielęgnacja jamy ustnej u psów i kotów jest bardzo ważna, ale wciąż tylko niewielki procent właścicieli dba o uzębienie swoich pupili. Tymczasem zaniedbania mogą prowadzić nie..

Jak zadbać o psa w Sylwestra?

 Sylwester kojarzy się z dobrą, huczną zabawą. Właściciele psów wiedzą jednak, że ten wieczór dla ich zwierząt nie zawsze jest miłym przeżyciem. Huk petard i fajerwerki to..

Jak zwabić napotkanego na ulicy psa?

 Samotnie chodzący pies nie jest dla nas obcym widokiem. Czasami jednak zwierzę wymaga naszej pomocy – może się zgubiło, może coś mu się stało, może szukają go właściciele…..

Jak skontaktować się z właścicielem ..

 Jeśli znajdziemy psa i zwabimy go do siebie, pierwszym, co powinniśmy zrobić, jest sprawdzenie, czy posiada on obrożę – w końcu to ona upewni nas w przekonaniu, że zwierzę posiada ..

Jak odróżnić zagubionego psa od..

 Pies biegający luzem to widok, który już nikogo nie dziwi. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym, skąd zwierzę wzięło się w danym miejscu – z góry zakładamy, że..

Gdzie zgłosić znalezionego psa?

 Psy chodzące samopas po okolicy to niemalże codzienny widok. Niestety, musimy być świadomi, że nie jest to bezpieczne ani dla nich, ani dla nas – zwłaszcza jeśli takie zwierzę na..

Co zrobić, gdy nie możemy znaleźć..

 Nie zawsze psy są odpowiednio oznaczone i znalezienie ich właściciela nie ogranicza się jedynie do znalezienia adresówki przy obroży lub nawet wizyty w schronisku w celu odczytania..

Gdy pies boi się burzy

 Burza – jednych zachwyca, innych przeraża. Istnieją amatorzy tego spektakularnego zjawiska, którzy z utęsknieniem wyczekują pierwszych grzmotów, jednak z pewnością nie należą do ..

Zagraniczny wyjazd z pupilem

 Decydując się na zagraniczny wyjazd ze zwierzakiem musimy spełnić określone dla danego kraju warunki, które pozwolą nam bez przeszkód przekroczyć granicę. Formalności warto..

Zwierzęta w podróży

 Wiele osób zastanawia się co zrobić ze swoim pupilem w czasie urlopu czy choćby krótkiego wyjazdu. Chyba najbardziej idealnym rozwiązaniem jest powierzenie zwierzęcia komuś..

oddam psa
ff