wróć

Program szczepień kota

 

Program szczepień kota

Bardzo ważna w opiece nad kotem jest profilaktyka. Zamiast czekać aż nasz kot zachoruje i konieczne będzie jego kosztowne i nie zawsze skuteczne leczenie, lepiej po prostu zawczasu zabezpieczyć go przed chorobą. Dlatego istotne jest, aby pamiętać o regularnych szczepieniach naszego pupila, które uchronią go przed niebezpiecznymi wirusami.

Należy pamiętać, że nie wszystkie szczepienia są niezbędne dla naszego pupila. Wszystko zależy od trybu życia kota, od ilości zwierząt w domu itp. Niektóre choroby są wysoce zakaźne, inne mniej. Np. wirus panleukopenii możemy przynieść do domu na własnych butach, czy ubraniu i w ten sposób zarazić kota, który z zasady nie wychodzi z domu, dlatego w przypadku tego typu chorób bezwzględnie należy kota na nie zaszczepić. Kolejna sprawa, to działanie uboczne niektórych szczepionek (np. przeciw wściekliźnie czy białaczce) – zastanówmy się, czy na pewno musimy podać je kotu.

Przeciwko jakim chorobom szczepimy koty? Najważniejsze i niezbędne szczepienia to te zabezpieczające przed kocim katarem (czyli herpeswirozą i kaliciwirozą) oraz panleukopenią. Kotom podaje się też szczepionki dodatkowe przeciw chlamydiozie, białaczce (FeLV) oraz wściekliźnie, a także można go zaszczepić przeciw grzybicy.

Kiedy powinniśmy zaszczepić zwierzę po raz pierwszy? Nie należy szczepić kociąt poniżej 7-8 tygodnia życia, ponieważ przeciwciała, które otrzymują one od matki w pierwszych tygodniach życia mogą neutralizować działanie szczepionki. Warto też odczekać z pierwszym szczepieniem kociaka (zwłaszcza jeśli jego pochodzenie nie jest nam znane), który zjawił się dopiero w naszym domu – stres związany ze zmianą miejsca może osłabić układ odpornościowy, zwierzątko może być też chore, dlatego powinniśmy dać mu kilka dni na zaadaptowanie się do nowych warunków.

Przyjęło się, że wiek około 7-8 tygodni to optymalny czas na pierwsze szczepienie kociaka. Szczepionkę lekarza podaje podskórnie najczęściej w okolice karku lub między łopatkami (wyjątek mogą stanowić szczepionki przeciw wściekliźnie i białaczce, gdzie zaleca się wykonywać iniekcję w tylną łapę). Kalendarz podstawowych szczepień wygląda u kotów następująco:

- wiek 8-10 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- wiek 11-13 tygodni: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- kolejne szczepienie podaje się zawsze w rok po poprzednim : koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia
- następne szczepienia w zależności od trybu życia zwierzęcia* podajemy co roku lub co 2-3 lata: koci katar (herpeswirus typ 1, kaliciwirus), panleukopenia

* - jeśli nasz kot jest kotem wychodzącym lub żyje w dużym skupisku zwierząt (zwłaszcza, gdy np. rotacja zwierząt w naszym domu jest spora), wtedy konieczne jest powtarzanie szczepień co roku
- jeśli nasz kot nie wychodzi na dwór i nie żyje w dużym zagęszczeniu zwierząt, wtedy szczepienie wystarczy powtarzać co 2-3 lata

Jeśli chodzi o szczepienia dodatkowe, czyli te przeciwko białaczce (FeLV), chlamydiozie, wściekliźnie oraz grzybicy, zanim podamy je naszemu zwierzęciu, warto poznać kilka faktów.

- wścieklizna – w Polsce nie ma obowiązku szczepienia kotów przeciw tej chorobie, jednak, jeśli nasz mruczek wychodzi na dwór, lepiej ochronić go przed ryzykiem zachorowania. Szczepionka przeciwko wściekliźnie wiąże się jednak z ryzykiem powstania mięsaka poszczepiennego, dlatego lekarz weterynarii powinien wykonać iniekcję ściśle podskórnie w tylną łapkę (gdy powstanie mięsak, będzie możliwość amputacji łapy, co uratuje życie naszemu pupilowi). Przeciw wściekliźnie szczepimy koty po 16 tygodniu życia i powinno być wykonane dopiero w 3 tygodnie po drugim szczepieniu przeciw kociemu katarowi i panleukopenii, a następne powtarzamy je co 2 lata. Kot niewychodzący jest minimalnie zagrożony kontaktem z wścieklizną, jednak zdarzają się przypadki, gdy do mieszkania dostanie się zarażony wścieklizną nietoperz, który pogryzie naszego zwierzaka. Jeśli wiemy, że takie zdarzenie może mieć miejsce w naszym domu, nie ryzykujmy i zabezpieczmy mruczka przeciwko wściekliźnie.

- białaczka – kolejna szczepionka, która wiąże się z ryzykiem wystąpienia mięsaka poszczepiennego, dlatego unikajmy podawania jej kotom, u których nie jest to niezbędne. Jakim kotom lepiej ją podać? Kotom wychodzącym, żyjącym w dużych skupiskach zwierząt, kotom przeznaczonym do krycia. Wirus białaczki przenosi się przez kontakt z krwią, śliną itp. Bardzo ważne jest, aby przed szczepieniem na tę chorobę wykonać test w kierunku obecności wirusa we krwi – szczepionkę można podać dopiero, gdy wynik tego testu jest ujemny! Po pierwszym szczepieniu należy zrobić powtórkę po około miesiącu i później szczepić kota co 1-3 lata. Pierwsze szczepienie najlepiej wykonać u kota kilkumiesięcznego.

- chlamydioza – ponieważ szczepionka ta nie jest wysoce skuteczna, a ponadto obserwuje się stosunkowo częste skutki uboczne w postaci nieprzyjemnych reakcji poszczepiennych (gorączka, bóle w miejscu iniekcji, utrata apetytu), przeciw chlamydiozie szczepimy koty wychodzące oraz żyjące w dużym zagęszczeniu zwierząt. Szczepionkę podaje się wraz z pakietem podstawowym (koci katar i panleukopenia).

- grzybica – szczepionka przeciw grzybicy nie jest szczególnie skuteczna, jednak można stosować ją pomocniczo w leczeniu grzybicy (zwłaszcza w dużych skupiskach zwierząt)

O czym należy pamiętać zanim zaszczepimy kota? Przed szczepieniem zwierzę musi zostać dokładnie zbadane, gdyż niewskazane jest szczepienie zwierząt chorych. Musi także zostać odrobaczone (inwazja endopasożytów jest przeciwwskazaniem do szczepienia). Nie wolno szczepić ciężarnych kotek oraz kociąt poniżej 6 tygodnia życia. Jeśli nasz kot miał kiedyś silne reakcje uczuleniowe, należy być bardzo ostrożnym z podawaniem szczepionki (konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii). Zawsze pytajmy lekarza przeciw jakim chorobom planuje zaszczepić naszego pupila, aby ewentualnie zrezygnować z tych szczepień, które nie są niezbędne. Nie zapomnijmy też, aby przeciwko wściekliźnie i białaczce lekarz podał iniekcję w tylną łapę i ściśle podskórnie (tak, aby w razie ewentualnego wystąpienia mięsaka poszczepiennego można było uratować życie kota amputując mu łapę – nie ma takiej możliwości przy iniekcjach między łopatkami lub w kark).

Czasami u kota mogą wystąpić reakcje poszczepienne (patrz artykuł Powikłania po szczepieniach). Najczęściej są one niegroźne i szybko przemijają. Nie ma powodów do zbytniego niepokoju, jeśli kotek jest niemrawy, ospały, nie ma ochoty na jedzenie, odczuwa ból w miejscu iniekcji. Po szczepieniu zapewnijmy kotu spokój i dostęp do świeżej wody. Następnego dnia wszelkie przykre objawy powinny ustąpić. Jeśli jednak wyżej wspomniane objawy trwają zbyt długo lub coś nas wyraźnie niepokoi w zachowaniu zwierzęcia, skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Przydatne artykuły zoologiczne

 • Hill´s Prescription Diet Canine Skin Support d/d - 12 kg

  199.80

  Feline Porta 21, 6 x 156 g - Tuńczyk i wodorosty

  34.80

  Dreamies przysmaki dla kota, 180 g - Łosoś

  13.80

  Duże opakowanie IAMS + 12 x 85 g IAMS Naturally Cat Adult Mix gratis! - Adult z jagnięciną i kurczakiem, 10 kg

  109.80
 • Chusteczki Savic Refreshr Sensitive - 20 sztuk

  9.80

  6 kg Feringa karma sucha w niskiej cenie! - Indyk

  129.80

  Fitmin Program Maxi Senior - 15 kg

  139.80

  Korzystny pakiet Feline Porta 21, 12 x 400 g - Kurczak z aloesem

  115.80
 • Zestaw akwarium Juwel Rio 400 - czarne

  3999.80

  Rocco Przełyki wołowe - 500 g

  21.80

  Sweterek Śnieżynka - Dł. grzbietu: ok. 20 cm (rozmiar XS)

  27.80

  Składana torba transportowa EVA - 42 x 32 x 30 cm

  119.80
 • Uchwyt do pokarmu Savic Pincer - 2 sztuki

  5.80

  Smycz Flexi Vario M antracytowa, 5 m - Lampka LED-Lighting-System

  39.80

  Szczotka ELRAS Flexus Design 24 x 6 x 2,5 cm

  34.80

  Royal Canin Mobility Feline - Veterinary Diet - 2 kg

  79.80
 • Orijen Cat Six Fish, 6 ryb - 6,8 kg

  226.80

  Korzystny pakiet Rinti Nature´s Balance, 12 x 400 g - Kurczak, ryż i świeże jajko

  56.80

  Trixie Dog Activity Memory Trainer - Gł. x szer. x wys.: 21 x 26 x 25 cm

  179.80

  GimCat MULTIwitamina Extra pasta dla kota - 200 g

  29.80
 • Royal Canin Maine Coon Kitten - 4 kg

  89.80

  Royal Canin Sterilised Appetite Control - 400 g

  16.80

  Eukanuba Adult Breed Specific Cocker Spaniel - 2 x 7,5 kg

  194.80

  Felix Sensations Extras w galarecie, 12 x 100 g - Rybna różnorodność

  17.80
 • Pakiet próbny Tigerino Crystals żwirek dla kota, 3 x 5 l - Fun: 2 x różowy / 1 x niebieski

  49.80

  Iams Delights Adult Rybne smaki, 12 x 85 g - Rybne smaki w galarecie

  23.80

  100 + 12 gratis! Pedigree DentaStix, 112 sztuk - Dla dużych psów, 4320 g

  88.80

  GranataPet DeliCatessen, wołowina i krewetki - 2 x 10 kg

  449.80
 • Korzystny pakiet Animonda Carny Adult, 12 x 400 g - 4 smaki, Mieszany pakiet 2

  47.80

  Smilla Adult Wołowina - 10 kg

  79.80

  Almo Nature Classic, 6 x 280 g - Filet kurczaka

  49.80

  Ciasteczka Bosch jagnięcina i ryż w super cenie! - Biscuit Jagnięcina & Ryż, ciasteczka

  37.80
 • Megapakiet Rocco Classic, 24 x 400 g - Czysta wołowina

  74.80

  Dwupak Purina Pro Plan, 2 x 10 kg - Sterilised

  374.80

  Versele Laga Chinchilla Nature dla szynszyli - 2 x 10 kg

  157.80

  Terra Canis Light, 12 x 400 g - Wołowina z dynią, mango i karczochami

  144.80
 • Megapakiet GimCat ShinyCat w bulionie, 24 x 70 g - Tuńczyk

  84.80

  Wędka dla kota Premium - 3 szt.

  24.80

  Applaws w bulionie karma dla kota, 6 x 156 g - Pierś z kurczaka z serem

  33.80

  Sweterek z kapturem w paski - Dł. grzbietu: ok. 25 cm (rozmiar S)

  29.80
 • Chusteczki Furminator Shed Control - 12 sztuk

  15.80

  Royal Canin Pure Feline Beauty - 3 kg

  84.80

  Pakiet mieszany Greenwoods Adult, 2 x 2 kg - Indyk i ryż + jagnięcina i ryż

  59.80

  12 kg Simpsons Premium + Alpha Spirit kość z szynki serrano gratis! - Sensitive Adult Duck & Potato

  199.80
 • Dwupak Porta 21, 2 x 10 kg - Holistic Cat, kurczak i ryż

  349.80

  Schesir Adult w galarecie, 6 x 100 g - Kurczak i szynka

  19.80

  19 + 5 gratis! Megapakiet Lukullus Natural, 24 x 800 g - Królik i dziczyzna

  141.80

  Purizon Single Meat Adult, kaczka z jabłkiem, bez zbóż - 1 kg

  27.80
 • Greenwoods Light Weight, ultra lekki żwirek zbrylający się - 10 kg

  29.80

  Eukanuba Daily Care Sensitive Skin - 12 kg

  134.80

  Concept for Life Medium Junior - 1,5 kg

  29.80

  10 + 2 gratis! GranataPet, 12 x 200 g - DeliCatessen, Czysta cielęcina

  44.60
 • Smilla Puszki z drobiem, 6 x 200 g - Drób z wołowiną

  15.80

  Sera Raffy I mieszanka - 3800 ml

  69.80

  Pro Plan Medium Puppy Sensitive Optidigest, kurczak i ryż - 12 kg

  159.80

  Mieszany pakiet próbny Briantos Adult, 3 x 3 kg - 3 x 3 kg

  62.80
 • Savic RefreshR Household Cleaning Spray - 500 ml

  17.80

  Pro Plan Delicate Nutrisavour - Indyk, 12 x 85 g

  39.80

  MACs Cat karma dla kota, 6 x 400 g - Wołowina

  35.80

  Dreamies przysmaki dla kota - Ser, 180 g

  13.80
 • Royal Canin Persian Kitten - 2 x 4 kg

  219.80

  Megapakiet Animonda vom Feinsten dla kastratów, 30 x 100 g - Indyk z łososiem

  59.80

  Almo Nature Snack Azul Label smakołyk dla kota - Kurczak, 3 x 5 g

  4.80

  2 x 50 g Gimpet pasta dla kota w super cenie! - Pasta MULTIwitamina Extra

  17.80
 • Czarne worki na odchody psa, biodegradowalne - 8 rolek po 20 worków

  8.80

  Royal Canin Veterinary Diet - Calm - 4 kg

  144.80

  Dwupak Royal Canin Veterinary Diet - Sensitivity Control SC 21, 2 x 14 kg

  439.80

  MAC´s Cat karma dla kota, 6 x 800 g - Kaczka, indyk, kurczak

  55.80
 • Żwacz jagnięcy - 1000 g

  46.80

  Wolf of Wilderness Adult, 6 x 800 g - Wild Hills, kaczka

  69.80

  Megapakiet GimCat ShinyCat w galarecie, 24 x 70 g - Tuńczyk i krewetki

  69.80

  Pakiet mieszany Whiskas 1+ saszetki, 24 x 100 g - Wybór dań drobiowych w sosie

  27.80
 • Wieża Diogenes M drapak dla kota - Czarny

  199.80

  Dwupak Concept for Life - Maine Coon Adult (2 x 3 kg)

  109.80

  Dibo proszek z nowozelandzkiego małża zielonego - 400 g

  119.80

  11 + 1 gratis! GranataPet DeliCatessen, 12 x 85 g - Pakiet mieszany I

  45.60
 • Happy Dog NaturCroq, jagnięcina i ryż - 350 g

  9.80

  Greenwoods Siano łąkowe, 1 kg - Mniszek lekarski, 1 kg

  15.80

  Hill´s Ideal Balance Mature, kurczak i ryż - 2 kg

  69.80

  Zabawka Anakonda - 110 x 6 x 5 cm

  34.80

Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zespół rozsianego krzepnięcia..

 Zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego (DIC – disseminated intravascular coagulation) nie jest odrębną jednostką chorobową, lecz złożonym zaburzeniem homeostazy,..

Zatrucie ołowiem

 Ołów jest wykorzystywany przez człowieka w najróżniejszych postaciach od tysięcy lat. Mimo iż wiele produktów zawierających ten metal, zostało aktualnie wycofanych z użycia,..

Zatrucie lilią u kotów

 Koty zjadające lub ogryzające lilie narażone są na ciężkie zatrucie, które w przypadku niepodjęcia leczenia może nawet skończyć się śmiercią. Kwiaty te mają silne działanie ..

Zatrucie paracetamolem

 Paracetamol jest ogólnie dostępnym lekiem o działaniu przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym i można go znaleźć w większości domów. Do zatrucia może dojść z powodu..

Chlamydofiloza kotów

 Chlamydofiloza kotów jest dość często spotykana chorobą, wywoływaną przez Chlamydophila felis, znaną wcześniej jako Chlamydia psittaci. Jest to wewnątrzkomórkowy patogen,..

Trądzik kotów

 Trądzik jest to stosunkowo często występująca dermatoza kotów, w przebiegu której na brodzie, wardze dolnej i niekiedy górnej, pojawiają się czarne zaskórniki. Dopóki nie dojdzie ..

Choroba Cushinga u kotów

 Pod pojęciem nadczynności kory nadnerczy opisuje się szereg zmian fizycznych i biochemicznych zachodzących w organizmie w wyniku długotrwałego, nadmiernego działania..

Czy mój kot jest chory

 Każdy właściciel kota wie, jak osobliwe są to stworzenia. Z tego też powodu istnieje wiele mitów związanych z ich zachowaniem. Jednak czy na pewno wszystkie dziwne wybryki wynikają..

Kłopotliwy klient

 Niezaprzeczalnie lekarz weterynarii leczy zwierzęta, jednak nasi pacjenci nie przyjdą sami na wizytę, nie powiedzą od kiedy źle się czują, gdzie je boli, więc porozumienie na linii..

Lekarstwa a zwierzęta

 Wielu właścicieli zwierząt chcąc im ulżyć w cierpieniu podaje leki z domowej apteczki. Skoro dany lek pomaga nam dlaczego nie miałby pomóc naszemu psu/kotu w mniejszej dawce. Nic..

oddam psa