wróć

Papuga zjada swoje odchody

 

Papuga zjada swoje odchody

Zdarza się, że nasza papuga kilka razy zje swoje odchody – nie powinno nas to martwić, dopóki nie zdarza się to nagminnie. W innym razie możemy podejrzewać problemy zdrowotne. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinniśmy oczywiście skorzystać z pomocy lekarza weterynarii.

Przyczyny zjadania odchodów przez papugi są różne. Często swoje początki ma to na podłożu zdrowotnym.

Najpopularniejszymi są:


  • niedobory witamin, makro- i mikroelementów (konieczność zmiany diety),
  • zbyt mało urozmaicone pokarmy,
  • stres,
  • pasożyty.Nie powinniśmy jednak od razu panikować! Często też papugi zjadają swoje odchody z powodu najzwyklejszej nudy czy braku ruchu. W ten sposób mogą sygnalizować, że potrzebują nowych zabawek lub bardziej urozmaiconej diety. Oprócz suchej mieszanki, dobrze byłoby im podać naturalne jedzenie, jak owoce i warzywa (spis bezpiecznych dla papug owoców jest dostępny na naszej stronie [link]). Ptak powinien mieć również dostęp do węglanu wapnia, przyswajanego najczęściej w postaci sepii bądź kostek wapiennych, którego braki może rozładowywać również w ten sposób.

Jeśli przyczynę stanowi znudzenie, powinniśmy zapewnić papudze zajęcie – dobrze sprawdzą się różnego rodzaju zabawki (np. wykonane ze sznurków, które są wręcz uwielbiane przez ptaki), ale też ciekawsze formy jedzenia – np. proso w formie gałązek zawieszonych na klatce.
Jeśli nasz ptak jest młody, możliwe, że jest zwyczajnie zainteresowany światem, włącznie ze swoją fizjologią. To samo dotyczy stresu związanego z niedawnym transportem czy świeżo zmienionym miejscem zamieszkania – może być to sposób radzenia sobie z własnymi emocjami.
Pomimo to, w miarę możliwości powinniśmy odcinać ptakom możliwość kontaktu ze swoimi odchodami (częściej wymieniając podłoże w klatce i przeczyszczając miejsca, w których ptak przeważnie siedzi), aby ta czynność nie stała się jego nawykiem. Na dłuższą metę może to być szkodliwe dla organizmu.Artykuły które mogą cię również zainteresować

Zatrucie cynkiem

 Zatrucia cynkiem są coraz powszechniejszym problemem ptaków – do tego nie trzeba, aby zjadły one kawałek metalu. Często wystarcza samo wlewanie wody przez pręciki, w ten sposób..

Jak rozpoznać, że ptak jest chory?

 Zdrowie papugi zależy przede wszystkim od jej właściciela – od diety, higieny, ale i obserwacji. To właśnie ta ostatnia pozwala szybko się zorientować, że z ptakiem jest coś nie..

Zaparcie jaja, zaleganie jaja

 W przypadku każdych lęgów – czy to pierwszych, czy kolejnych – należy spodziewać się, że może dojść do sytuacji związanej z zaparciem jaja, gdy samiczka zupełnie nie jest w..

Wypadnięcie kloaki

 Ptak, u którego doszło do wypadnięcia kloaki, ma szanse przeżycia tylko wtedy, gdy otrzyma odpowiednią pomoc ze strony człowieka. Nie istnieje żadna domowa metoda osadzenia kloaki z..

Jakie wapno dla papugi?

 Wapno odgrywa istotną rolę w życiu papug – jest to pierwiastek budujący ich kości i pióra oraz skorupki jajek. Jego niedobór potrafi prowadzić do tragicznych skutków, a sama w..

Knemidokoptoza ptaków

 Knemidokoptoza to choroba wywoływana przez roztocza Knemidocoptes spp. należące do rodzaju Arachnida. Z powodu lokalizacji objawów klinicznych znana jest również pod nazwą wapienna..

Choroba Pacheca

 Choroba Pacheca występuje tylko u papugowatych i wywoływana jest przez alfaherpeswirus (PsHV), który atakuje tkankę limfatyczną, komórki nabłonkowe oraz układ nerwowy. Wirus cechuje ..

Choroby wirusowe kanarków

 Przyczyną choroby jest wirus ospy kanarków Avipox serinae. Wirus ten szybko ginie w środowisku ciepłym i wilgotnym, ale jest oporny na wysuszenie. Uważa się, że wirus ospy nie może..

Francuskie upierzenie

 Papugi same starannie pielęgnują piórka. U zdrowego ptaka upierzenie jest gładkie i lśniące, a proces pierzenia przechodzi prawidłowo. Czasem jednak można zauważyć, że ptak zbyt..

Wygląd chorej papugi

 Papugi są bardzo towarzyskimi zwierzętami, dość często hodowanymi w domach. Spotyka się hodowców zarówno z pasją jak i osoby zupełnie nie znające się na ptakach, posiadające..

oddam psa
ff